VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ohlédnutí za karlovarskou dostihovou sezonou 2011

Karlovy Vary - Dostihové závodiště v lázních bylo stejně jako v sezonách minulých rovněž v té letošní jedním z nejdůležitějších a nejlépe hodnocených míst

28.12.2011
SDÍLEJ:

TALENT. V Karlových Varech letos bodoval také talentovaný žák Martin Laube. Foto: Foto: Marcela Klingorová

Karlovarské dostihové závodiště bylo stejně jako v sezonách minulých rovněž v té letošní jedním z nejdůležitějších a nejlépe hodnocených míst, kde své kvality změřily více než tři stovky plnokrevníků. Jenže se nad ní záhy po prvním uskutečněném dubnovém mítinku začaly stahovat černé mraky. Po odstoupení hlavního sponzora a následkem celkově „pošmourné“ situace v naší společnosti se uvažovalo o zrušení dvou dalších významných mítinků. V ohrožení se ocitla jak Lázeňská míle, tak Cena Masise. Především zásluhou předních osobností českého turfu, tedy majitelů, chovatelů a trenérů, se mohlo uskutečnit všech šest plánovaných dostihových dní podle původně připravených propozic.

Dostihy

Ivan Janatka, zástupce pořadatelské společnosti City Golf & Racing Club, ale především zkušený odborník, zvolil skladbu dostihů tak, aby vyhovovala co největšímu počtu koní. Tím uspokojil představy většiny trenérů a majitelů, kteří měli v úmyslu své čtyřnohé svěřence na západ Čech poslat. Na výběr měli pro rovinové koně dva dostihy první kategorie, osm z kategorie druhé, třináctkrát byly na programu testy třetí kategorie. Čtvrtá a nižší kategorie byla zájemcům přístupná celkem čtrnáctkrát. Podle věku měli drtivou převahu tříletí a starší koně, ale ochuzeni nebyli ani ti nejmladší. Dvouletým koním bylo vyčleněno pět dostihů.

Karlovarský kalendář byl tvořený 37 rovinovými a pěti překážkovými dostihy. Statisticky vzato, průměrný počet 9 koní na každý dostih dokazuje, že se areál těší neustálé oblibě a pozornosti. Výborně připravenou a udržovanou dráhu mnozí označovali za jednoznačně nejlepší v celé republice. Nejčastěji se běhalo na dvoukilometrové trati, následovaly dostihy s distancí 1 600 m a 1 400 m. Překážkoví specialisté mohli své dovednosti zkoušet ve dvou dostizích III.kategorie a třech v kategorii čtvrté.

Koně

V porovnání s minulými lety byla letošní scéna ochuzená o výraznou koňskou individualitu. Doby, kdy se diváci ve Dvorech mohli potěšit sledováním výjimečných plnokrevníků typu Darsalama nebo Shamalgana, jsou ty tam. Přesto se během letošního roku zajímaví koně na karlovarském oválu představili. Nejvíce český turf zviditelnil ziskem 1. a 3.místa v zahraničí srpnový vítěz dvojkové zkoušky Johannes Kepler. Vrchol prvního mítinku ve velkém stylu ovládl Connex. Šestiletý a nespravedlivě zatracovaný ryzák podával i v dalších startech výtečné výkony a potvrdil, že je s ním nutné počítat. Podobně můžeme hovořit na adresu veterána Starfightera, premianta Ceny města Karlovy Vary. Na zdejší dráze si svou českou premiéru odbyl hnědák Out Of Eden, pozdější premiant jedničkového Zlatého poháru při derby dni v pražské Chuchli. V Letní ceně klisen se navzdory nejvyšší nesené váze prosadila favoritka Apinoa. Pětiletá hnědka nezklamala důvěru sázejících a publikum mohlo sledovat její čtvrté prvenství v řadě. Mimo jiné vytvořila časem 2:05,07 min. nový rekord dostihu, a aby toho nebylo málo, žokeji Jiřímu Chaloupkovi připravila dárek k 30. narozeninám, které v ten den slavil. Za stoprocentního milovníka Lázeňské míle můžeme po letošním ročníku titulovat Sharpoura, který čtyři roky bez přerušení jednomu z absolutních vrcholů karlovarské sezóny bezkonkurenčně vládne. Hrdinou Ceny Masise – Poháru skupiny Pioneer Investments, jednoho z nejvýznamnějších srovnávacích testů dvouletých koní v sezoně, se stal Decorus. Odborníci i sázející připisovali drobounkému moravskému vyslanci minimální šance na úspěch. Když se ze středu pole subtilní hnědák vedený jedinou ženou v poli vydal k drtivému finiši a nakonec proťal cílovou pásku jako první, tribuny i ochozy byly rázem jako omámené. Tuzemský odchovanec porazil nadějné importy v čele s White Angel, Wanillcou, Rabbit Dark Angel a Sharyarkou. Koně, o kterých s největší pravděpodobností v příštím roce ještě mnohé uslyšíme. Dva vítězné starty mají na svém kontě Fabio, Dhoute a Malona.

Osobnosti

Karlovy Vary byly v dubnu prvním místem, kde mohli diváci spatřit v akci pětinásobného žokejského fenoména Václava Janáčka. Přiletěl ze svého současného působiště ve Španělsku, aby ve dvou jízdách odpoledne získal 4. místo s klisnou Pearl Jeane v hlavním dostihu a velice těsné 2. místo se Secretive Lady. V supervytrvalecké Karlovarské dvojnásobné míli na sebe upozornil žák Martin Laube. Jeden z nejsledovanějších talentů současnosti, jenž těží především z jezdeckých příležitostí poskytovaných Josefem Váňou, v ní po taktické jízdě zvítězil v sedle outsidera Madanpoura. Ve zmiňovaném dostihu se divákům představila historicky nejmladší vítězka Českého derby Maria Magdalena Rossak. Favorizovanou bělku Novilly ale nedokázala přimět k včasnému odskočení z boxu a obě dámy skončily na posledním místě. Ve Dvorech se v průběhu sezony velmi dařilo novopečenému žokejskému rovinovému šampiónovi Jaromíru Šafářovi, který zde nasbíral celkem sedm prvenství. Do popředí se navzdory převaze mužských kolegů posunuly také ženy – trenérky. Kromě dvojnásobně úspěšných Heleny Vocáskové a Lenky Horákové čestnou cenu pro vítěze přebírala také Lenka Syslová, Oliva Horová, Hana Váňová, Barbora Schillová a Ivana Pejšková. Dlouholeté zkušenosti zužitkovali ve Varech také trenéři tzv. „staré školy“. Nejlépe se dařilo Tomáši Šatrovi, jenž natrénoval čtyři vítěze. Jaroslav Drlík oslavil sedmdesátiny doběhem svých svěřenců na prvním a druhém místě v jednom dostihu. Ve výčtu nemůže chybět Josef Váňa. Na dvorské dráze se svými svěřenci slavil pouze dva triumfy, ale během celé sezony přichystal mimo další vítěze Derby (Roches Cross) i Velké pardubické (Tiumen).

S nadějemi do roku 2012

Příprava na další, v pořadí 113. sezonu je v plném proudu. Přestože se tým kolem pánů Holoubka a Janatky poslední desítky let vzorně stará v rámci všech svých možností o fungování a rozkvět závodiště, vyhlídky do nelehkých časů shrnul pro časopis Turf Magazín výstižně majitel vítěze Velké Ivo Köhler: „Rád bych, aby Karlovy Vary byly i nadále dostihové a běhalo se po nejlepší dráze v republice.“ Stagnace, byť více zaviněná vnějšími vlivy než případným nezájmem pořadatele, by závodišti neprospěla. Nechť v nás i nadále přetrvává neskromné přání, aby se díky všem příznivcům karlovarských dostihů jedinečný areál těšil podobnému zájmu jako na přelomu 80. - 90.let minulého století. Tehdy se k nám v důsledku přestavby chuchelského závodiště přesouvalo velké množství významných mítinků a příznivci turfu si přišli na své. Podle předběžných informací by měl být následující dostihový kalendář na karlovarském závodišti ochuzený o dubnový Den evropské šlechty, ale termíny zbývajících pěti mítinků jsou již známé. Navíc se po několikaleté odmlce v období filmového festivalu na závodiště vrátí Pohár FF.

Plánované termíny dostihových dní v roce 2012 – 17. 6. Karlovarská dvojnásobná míle; 1.7. Letní cena klisen; 8. 7. Lázeňská míle; 5. 8. Cena města KarlovyVary; 19. 8. Cena Masise.

Marcela Klingorová

28.12.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Spolujezdec hodil pod zasahující vůz hasičů skleněnou láhev, agresora zachytila kamera.

Spolujezdec hodil pod zasahující vůz hasičů skleněnou láhev

Jak vybavit malý dětský pokoj?

Zastavárník zpronevěřil, co mohl

Nejdek – Svou roli si poněkud popletl prodavač v nejdecké zastavárně, který si přivlastnil věci, aniž by mu patřily. V úmyslu získat neoprávněný majetkový prospěch si ponechal svěřené finanční prostředky a věci.

OTÁZKA PRO: Jaroslava Bradáče, krajského radního

Minulý týden se poprvé sešla krajská pracovní skupina k řešení námětů týkajících se úprav oborové struktury středních odborných škol. Jaké jsou závěry z jednání?

Kraj pro příští rok plánuje schodkový rozpočet

Karlovarský kraj – Očekávané příjmy Karlovarského kraje pro příští rok činí pět a půl miliardy korun, výdaje něco málo přes šest miliard.

Kdo je vidět přežije! Také ve městech jsou velmi riziková místa pro chodce

Karlovarský kraj – Povinnost být za snížené viditelnosti řádně označen reflexními prvky neberou chodci na lehkou váhu a je zřejmé, že se nechtějí stát obětí dopravní nehody.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT