„Své vystoupení v Soči bych hodnotila kladně, i když více by k tomu řekl asi trenér, ale za sebe mohu říci, že si nemyslím, že by to byl nějaký propadák," ohlédla se zpátky v čase Petra Nováková. Nejvíce na sebe upozornila mladičká lyžařka ve sprintu žen, kde se probojovala do elitní třicítky. Nebýt pak zlomené hůlky ve čtvrtfinále mohla pomýšlet Nováková, i na překvapivé umístění. Nakonec z toho byla konečná 24. příčka.

„Ve sprintu jsem chtěla postoupit mezi třicet nejlepších, tajně jsem v to doufala, a povedlo se. Škoda jen chybičky při čtvrtfinále, kdy jsem si zlomila ve startovacím zařízení hůlku, sice jsem poté bojovala, ale na postup to nestačilo. Chtěla jsem jet slušně klasiku, což se při skiatlonu taky povedlo, takže mohu být vcelku spokojena," narážela Nováková na prolomení letos své trochu slabší klasické techniky.

I lyžařka z Podkrušnohoří si vybrala během olympiády nováčkovskou daň. „Žádný závod se mi nejel až tak hrozně, abych mohla říci, že to bylo opravdu strašné. Nicméně ze všech čtyř závodů se mi nejhůře jela asi štafeta, protože jsem měla nějaké unavené nohy a nedokázala se při závodu uvolnit. Nohy byly pořád zatažené a i když jsem hodně chtěla, nešlo to," bilancovala Nováková. Olympiáda se jí však velmi rychle vryla pod kůži.

„Byla to pro mě čest tam být a závodit," bez rozpaků vyhrkla novohamerská závodnice. I jí se zajímavé historky během olympiády nevyhnuly. „Tak zajímavých historek bylo opravdu dost. Možná bych vypíchla tu, že jsem odjezdila všechny závody od sprintu se srdíčkem z tapu na stehně, když jsem maskovala díru v kombinéze,kterou jsem si roztrhla ostrým koncem zlomené hole ve čtvrtfinále sprintu," se smíchem podotkla Nováková. Horalé si předvedených výkonů své rodačky hodně považovali, za což připravili nejen jí, ale i trenéru Lukáši Krejčímu malé překvapení.

„Trochu jsem o tom, že se něco malého připravuje, věděla. Byla jsem moc šťastná, ale mohu říci, že kdyby to bylo něco většího, tak bych to opravdu určitě nepřežila (smích), protože se mi opravdu chtělo šíleně spát, let ze Soči byl totiž hodně dlouhý, ale přivítání tohle všechno přebilo," pochvalovala si Nováková. Tu však čeká před závěrem ještě náročný program. Týden po návratu z olympiády zamířila na další díl Světového poháru do Lahti, bude následovat Mistrovství ČR a dva starty v kontinentálním poháru a potom už do školy.

„V Lahti jsem odjela dva závody, oba volnou technikou, sprint a deset kilometrů. Chtěla jsem také jet na City Sprint do Ostravy, ale jelikož jsem po cestě ze severu nachlazená, chci se dát pořádně do kupy. Následující program pak zahrnuje ještě dalších 8 až 9 startů, kde bychom rádi urvali nějakou medaili," dodala na závěr Nováková.