Mužskou kvalifikaci přidělila FIBA Venezuele.

Tuhnická KV Arena si tak na další velkou basketbalovou akci bude muset ještě nějaký ten čas počkat.

„Ve skrytu duše jsme doufali, že by se to mohlo povést, protože FIBA byla loni velmi spokojená s ženským světovým šampionátem, který se u nás konal. Ale Turecko bylo velmi silný protivník a nám nezbývá než toto rozhodnutí respektovat,“ řekl ČTK místopředseda České basketbalové federace Jiří Zídek.
Češi sázeli právě na to, že představitele FIBA o schopnosti uspořádat velkou akci přesvědčili v loňském roce, kdy se v Brně, Ostravě a Karlových Varech konal světový šampionát žen. I kvalifikační turnaj by se odehrál v karlovarské KV Areně, kde mistrovství vyvrcholilo.

Kvalifikačního turnaje basketbalistek se zúčastní 12 týmů (Česko, Turecko, Francie, Chorvatsko, Argentina, Kanada, Kuba, Japonsko, Korea, Mali, Nový Zéland, Senegal), které budou rozděleny do čtyř tříčlenných skupin.

První dva celky ze skupin postoupí do čtvrtfinále, jehož vítězové si zajistí účast v Londýně. Poražení čtvrtfinalisté se pak vyřazovacím způsobem utkají o poslední volné místo na olympiádě.

Třebaže česká nabídka neuspěla, Zídek zástupcům FIBA potvrdil, že Češi mají veliký zájem pořádat v roce 2013 mistrovství světa mužů nebo žen do 19 let. Pořadatelské země budou zvoleny na zasedání FIBA na jaře příštího roku. (ČTK, jč)