To letošní mělo centrum v Markoušovicích na Trutnovsku a účastnilo se ho patnáct set běžců. Z domácí špičky nechyběl nikdo. Chebský region reprezentovalo devět závodníků ze tří oddílů.

Sobota je vždy vyhrazena kvalifikaci. Hlavní kategorie mají 2 – 4 nalosované skupiny, z nichž přesně stanovený počet (6 – 8) postupuje do nedělního finále A, v němž se bojuje o tituly. V případě veteránů bere finále A ta lepší polovina startovního pole, nejvíce však dvacet pět borců.

Běhalo se v kopcovitém terénu známém jako Čížkovy kameny. Závod byl v první polovině tvořen extrémně kamenitým svahem, kde se v podstatě rozhodovalo. Zbývající část se odehrála v běžecky přijatelnější části, v porostově pestrých pasážích.

Pokaždé to znamenalo nasadit přiměřené tempo. Z přemíry snahy a nesprávně zvolené rychlosti vyplývaly chyby.

Ty se nevyhnuly Janu (H75) a Janě (D55) Sklenářovým, Františku Kováčovi (H18, všichni MLOK Mariánské Lázně), Jindřichu Kovářovi (H50) a Janu Hájkovi (H65, oba K ČT Aš).

Zbylá čtveřice – Jan Fišák (H75), Josef Milota (H60, oba Mar. Lázně), Jaroslav Jirásek z Chebu (H70) a ašský Karel Pilař (H60) – obsadila nadějné třetí až páté příčky a postoupila. Ve finále se však jede nanovo. Pořadí v kvalifikaci má vliv pouze na podobu startovní listiny. Ti nejlepší startují v závěru.

Ve finále se dařilo pouze Fišákovi, který určitě nebyl zklamaný z bronzu. Podotkl ale, že by přivítal větší než dvouminutové startovní intervaly. Dopadlo to totiž tak, že se finálová pětka postupně na obtížnějších kontrolách seběhla a do cíle dorazila v balíku. Stačilo se tedy udržet s ostatními.

Dobrý závod absolvoval také Pilař, jenž ve své kategorii doběhl na čtvrtém místě. Na nejbližší medailovou příčku mu scházela minuta a 35 sekund.

Finále nevyšlo Jiráskovi (8.) ani Milotovi (12.). Oba se v kamenitých kontrolách nevyvarovali několikaminutových chyb, které jim vzaly naději na dobrý výsledek.

Pilot Petr Kopfstein se chystá na své vystoupení nad Balatonem.
„Fanouškům chceme poděkovat skvělým výsledkem,“ přeje si Petr Kopfste