Nejlepší současná česká závodnice Vrabcová-Nývltová potvrdila na trati 10 km roli favoritky, druhou v pořadí Polku Ewelinu Marciszovou porazila o více než půl minuty. Na všech mezičasech byla nejrychlejší a výkonem navázala na nedávné šesté místo v Tour de Ski.

„Nebyla jsem ve zcela optimální kondici, trápilo mě nachlazení. Dá se říci, že jsem dnešní závod brala jako kvalitnější trénink. Další závody už v Novém Městě nepojedu. Chystám se v sobotu k odjezdu do Livigna, kde se budu dva týdny připravovat individuálně," řekla ČTK Vrabcová-Nývltová, které se tento model už několikrát v minulosti osvědčil. Zbytek reprezentace bude trénovat v Harrachově.

Při absenci nedoléčeného lídra mužské reprezentace Lukáše Bauera, který se připravuje individuálně v Harrachově, zaskočil další uchazeče o prvenství v bruslařské patnáctce čtyřiadvacetiletý Jan Šrail z pořadatelského klubu, který získal první mistrovský titul v kariéře a zanechal za sebou členy reprezentačního A týmu.

„Všechno mi dnes dokonale sedlo. Na rychlé trati jsem měl dobře připravené lyže. Pomýšlel jsem po předchozích dobrých výsledcích na umístění na stupních vítězů, ale vítězství a nominace na mistrovství světa je pro mě příjemným překvapením," uvedl Šrail, kterého čeká nyní náročný program v podobě startu na zimní univerziádě na Štrbském Plese a následně příprava na světový šampionát.

„Chci všechno podřídit mistrovství světa. Budu to mít obtížné, neboť chodím na plný úvazek do zaměstnání a nemám zdaleka takové ekonomické možnosti jako reprezentanti áčka. Ale jsem rád, že se mi podařilo ukázat, že i v reprezentačním béčku jsou dobří lyžaři," dodal Šrail.

Krok s ním držel teprve osmnáctiletý junior Michal Novák z Karlových Varů, který zaostal o necelých dvacet sekund. Třetí místo obsadil s půlminutovým mankem Dušan Kožíšek, jenž se připravuje individuálně mimo reprezentační tým. Obhájce titulu Aleš Razým skončil až pátý. Šampionát bude pokračovat v ženských i mužských kategoriích ve čtvrtek sprinty, po pátečním volnu budou v sobotu na programu závody klasickou technikou a v neděli se poběží štafety.