Letošní novinkou je dětský duatlon, závody pro děti od osmi do patnácti let. Dětský duatlon (běh – kolo – běh) má pět věkových kategorií. Děti budou závodit v bezprostřední blízkosti Starého náměstí a v Zámeckém parku.

„Start dětského duatlonu je v Zámeckém parku, cílový doběh malé závodníky zavede do stejného cíle, kterým budou probíhat letošní mistři České republiky na Staré náměstí," uvedla Lucie Švarcová z pořádající agentury Müller Production. Ti, kteří nemají kolo a chtějí si duatlon vyzkoušet, si mohou kolo zdarma zapůjčit v dětské půjčovně na Starém náměstí. Kapacita je omezená na třicet kol, proto je nutná registrace předem na www.mproduction.cz.

Hlavní závod má v letošním roce titul mistrovství České republiky. Závod je součástí celorepublikového seriálu Xterra Czech Tour 2012. Pro letošní rok jsou připravené dvě tratě. První trať je tratí pro mistrovství ČR na klasických dlouhých tratích 1,2 km plavání, 32 MTB, 10 km běh. Na startu se objeví například Jan Kubíček či jeho největší soupeř Karel Zadák.

V kategorii žen se největší pozornost upře určitě na Helenu Erbenovou, bývalou úspěšnou lyžařskou reprezentantku, která v loňském roce skončila na MS Xterra na Havaji na 2. místě.

„Jako podklad se vystřídá snad úplně všechno, rychlé asfaltové úseky střídají náročné crossové úseky s prudkými výjezdy i sjezdy," uvedl ředitel závodu Jan Novák.

Druhá trať je určena pro kategorie hobby a štafety, ty pojedou na zkrácených tratích 0,4 m plavání,14 km MTB a 5 km běh. V letošním ročníku zpestří závody štafet i lyžař Lukáš Bauer, který se představí na závodech po boku své manželky Kateřiny. Ten bude závodit v cyklistické části.

„Tato trať je zvolená tak, aby ji zvládli v podstatě všichni, kteří se trochu hýbou, rekreačně sportují a chtějí si dokázat, že tuto krásnou kombinaci sportů zvládnou," uvedl ředitel závodu Jan Novák.

Důležité upozornění

Od pátku 15. června do soboty 16. června do 19.00 hodin bude prostor Starého náměstí pro dopravu zcela uzavřen. Pro parkování bude možné využít parkoviště před střední průmyslovou školou. Parkoviště je vzdálené 300 m od prezentace závodu na Starém náměstí, cíle a druhého depa.

V sobotu v 9.00 hodin bude od bývalé SPŠ Ostrov odjíždět speciální autobus pro doprovod a fanoušky, který je odveze na start závodu do Velkého Rybníka.

Parkování ve Velkém Rybníku je zajištěno na soukromém pozemku pana Zábranského za 30,- Kč. Pozemek navazuje na prostor startu. Jinde je parkování zakázané a bude to kontrolováno policií. Příjezd k parkovišti je po místní komunikaci, na které je zákaz vjezdu, pro závodníky je dne 16. června MěÚ v Hroznětíně vjezd povolen.