V sobotním premiérovém duelu sedmnáctiletá Markéta Vondroušová prohrála úvodní set s americkou jedničkou Coco Vandewegheovou jasně 6:1. Ve druhém už to bylo o poznání lepší, na přijatelnější výsledek než porážku 6:4 to však proti robustní, silově hrající Američance nestačilo.

Pála měl před druhým dnem semifinále s USA dvě na výběr. Vsadit na jistotu. Nechat v dospělém tenise ještě nezkušenou Vondroušovou sedět a poslat na kurt daleko ostřílenější Kristýnu Plíškovou. Tím ale nepřímo vyslat mladé tenistce vzkaz, že na svou úlohu ve Fed cupu ještě nestačila. Anebo jít s kůží na trh. Nasměřovat znovu do hry sedmnáctiletého nováčka a riskovat. Případná porážka by Vondroušovou mohla srazit v její kariéře pořádně zpět, a na Pálu by se snesla kvůli špatné volbě vlna kritiky. Nehrající kapitán české reprezentace přesto zvolil druhou možnost a evidentně věděl co dělá.

Že by nemusel být Pála na špatné cestě se začalo ukazovat již v prvním nedělním duelu. Coco Vandewegheová totiž, stejně jako Vondroušovou den předtím, vyprovodila z kurtu i českou jedničku Siniakovou, navíc jí nadělila „kanára“. Podle papírových předpokladů tedy Vondroušová mohla sehrát s Rogersovou přinejmenším vyrovnanou bitvu. Američané sice nakonec poslali na dvorec Davisovou, ale to na faktech příliš neměnilo.

Správnost volby Petra Pály se začala brzy potvrzovat na hřišti. Z úvodem utkání začalo velké představení Vondroušové. Markéta ukazovala proč se o ní mluví již několik let jako o velké naději. Prvním set ovládla 6:2. Ve druhém potom předvedla neuvěřitelnou bitvu a pevné nervy. Při Davisové podání prohrávala 1:3 a 15:40, nakonec ale tento gem přetavila ve svou hru. Posléze dorovnala na 3:3, aby znovu prohrávala 3:5 a musela dokonce odvracet setbol. Úspěšně. Víc již potom Američance nedovolila, set navíc uzavřela čistou hrou. Konec. 7:5. Vedle chladné hlavy Vondroušová ve svém věku oslňovala fanoušky především hodně povedenými kousky. „Tenistku, která by dokázala takhle zahrát míčky jsme snad ještě neměli,“ divili se mnozí. Vondroušová si na kurtu počínala až překvapivě.

„Bylo to lepší než v sobotu, Davisová mě nechala hrát, mohla jsem předvést svůj tenis. Myslím, že jsem odehrála docela dobrý zápas,“ usmívala se rodačka ze Sokolova po vítězném utkání. Vondroušová se ve svém druhém fedcupovém duelu již lépe srovnala i s nervozitou. „Nebylo to tak hrozné jako včera, byla už jsem trošku zvyklá, na diváky a všechno kolem,“ říká.

Pro sedmnáctiletou hráčku bylo vystoupení ve Fed cupu obrovskou zkušeností. „Byl to poměrně velký tlak, celkově bylo všechno nové, jsem ráda, že jsem to zvládla. Celý týden byl skvělý, je to hodně motivační,“ hlásila. Teď si Markéta Vondroušová konečně trochu odpočine. Ostatně tento rok zvládla už neuvěřitelnou porci 46 zápasů. „Na pár dnů se podívám domů do Sokolova. Bylo toho už strašně moc, i na hlavu. Velmi dlouho jsem neviděla rodinu se kterou ráda trávím volný čas, moc se na ně těším,“ prozrazuje.

Pauza ale nebude dlouhá, na začátku příštího týdne se již Vondroušová představí na pražském J&T Banka Prague Open, a bude pod pořádným drobnohledem. „Každý se tam chce předvést, tak snad to nedopadne tak, že netrefím ani kurt,“ směje se. Po letech v útraní se teď talent českého tenisu musí srovnat s pořádným „humbukem“ kolem své osoby. „Je to velká změna, lidi si mě začínají všímat, i úplně neznámí. Snažím se to nevnímat,“ chce zůstat v klidu.

117. hráčka světového žebříčku během posledních dní odkryla také další poznatek o hře proti tenistkám z první čtyřicítky. „Je to hlavně o hlavě, jinak to takový rozdíl není. Začala jsem pozorovat, že od té doby co si to říkám, docela vyhrávám,“ uzavírá skromná sedmnáctiletá tenistka z hornického západu ohlédnutí za svým Fed cupovým vystoupením. Zvykat si teď musí na ledacos, třeba na to, že jí soupeřka po zápase neodpoví na gratulaci.