V prvním díle obdoby světového poháru ve Skotsku se Čechman blýskl osmým časem v kvalifikaci na dvě stě metrů s letmým startem, když předvedl výkon 9,731 sekundy. „Skoro jsem si vyrovnal osobní rekord, přitom se říká, že velodrom v Glasgow není úplně nejrychlejší. Deváté místo ve sprintu na svěťáku je bomba. Dlouho se nám něco podobného nepovedlo a měl jsem velkou radost,“ líčil brněnský dráhař, jehož osobní rekord na dvoustovku v běžné nadmořské výšce činí 9,718 z australského Brisbane.

Výběr Jihomoravského krajského fotbalového svazu do čtrnácti let.
Historický úspěch. Jihomoravský fotbalový výběr do 14 let byl druhý v Bělehradě

V první vyřazovací jízdě se mu postavil Koyu Matsui z Japonska, kterého Čechman vyřadil. Následně český sprinter vypadl v osmifinále s Nickem Wammesem z Kanady. „Japonci jsou výborní, umí skvěle takticky přemýšlet, porazil jsem ho o tisíciny, jen o hozené kolo, to mě potěšilo. Wammes zajel dvoustovku podobně jako já a bylo vidět, že nejsme tak vyježdění a zkušení. Sprint je hrozně selektivní věc, musíte zajet dobře dvoukilo a hned vyhrát jízdu. Když to nedokážete, je konec, dřív bývaly aspoň opravy,“ popsal třiadvacetiletý dráhař, který se v Glasgow podílel ještě na deváté příčce týmového sprintu.

Minulý týden se brněnští dráhaři vrátili z dalšího Nations Cupu v kanadském Miltonu, kde Čechman obsadil patnáctou pozici ve sprintu jednotlivců. „Byl to třetí závod v krátké době a už mi tak nesedl, přece jen cestování do Kanady a jet lag (pásmová nemoc – pozn. red.) udělá svoje, fyzicky jsem se cítil unavenější než na předchozím svěťáku,“ uvedl.

V první jízdě vyřadil Stefana Böttichera z Německa, v osmifinále byl nad jeho síly Matthew Richardson z Austrálie, pozdější vítěz. „Viděl jsem, že Němcům taky úplně nevyšla forma, Stefan většinou bývá do pětky, teď jsem ho porazil na výkon. Patnácté místo není vůbec špatné v tak natřískaném sprintu, ale chtěl jsem zajet líp,“ hlesl.

POTŘEBOVAL ODPOČINEK

V Miltonu přidal třinácté místo v keirinu a desáté v týmovém sprintu. „Po Glasgow jsem cítil, že je toho na mě už moc, tak si dávám krátkou pauzu, abych vše vstřebal a odpočinul si,“ pronesl dráhař z Ostrova na Karlovarsku.

Ve sprintu získal evropský titul do 23 let, ale potvrzuje, že v českých podmínkách se v této disciplíně složitě konkuruje velmocím. „Upřímně mě víc baví keirin, kde se závodí na kontakt, je tam šest lidí, rozhodují lepší taktické manévry. Ve sprintu musíte taky jezdit dobře takticky, ale hlavní je výkon. Kdyby mě však sprint nebavil, tak ho nedělám,“ usmál se.

Teď navíc ukázal, že v něm má potenciál. „Sešlo se to a měl jsem dobrý výkon, který jsem prodal. Chci být ještě lepší než v Glasgow, snad mi to vyjde na hezčí umístění,“ přál si.

Ještě v minulém roce jej přitom provázely nepříjemné následky po onemocnění covidem. „Měl jsem potom špatnou rovnováhu, hrozně se mi motala hlava, až jsem měl úzkostné pocity a myslel jsem, že každou chvíli omdlím. Nebylo to vůbec příjemné, vnitřně mi tělo nedovolilo jezdit naplno. Naštěstí to vypadá, že už je všechno fuč a můžeme makat,“ oddechl si.

Mezinárodního bodovacího závodu 500+1 kolo v Brně se zúčastnili dráhoví cyklisté osmi států.
/OBRAZEM/ Mezinárodní bodovací závod 500+1 kolo ovládl německý dráhař Malcharek

V následujících závodech musí s parťáky z Dukly Brno sbírat body, aby si pojistili účast na mistrovství světa, které v polovině října hostí francouzské Saint-Quentin-en-Yvelines. „Aktuálně jsem třicátý v žebříčku a postupuje třicet lidí, letos je to fakt nabušené. Snad uhrajeme postup ve všech disciplínách a předvedeme na světě něco pěkného,“ vyhlížel Čechman.