Turnaj, který tradičně uzavírá nohejbalový soutěžní rok, se letos hrál už po devětadvacáté, za účasti dvaceti trojic z českých a slovenských ligových klubů. Pro karlovarský SK Liapor Witte, který na turnaj přihlásil dvě sestavy, nemohla Poslední smeč dopadnout lépe – Jan Vanke, Michal Kokštein, Matěj Medek a Karel Bláha, kteří do Prahy jeli obhajovat loňský bronz, na Pankráci nenašli přemožitele!

Lázeňský nohejbal v Praze reprezentovaly dvě trojice, kromě Vankeho sestavy byli jako B trojka přihlášeni Jakub Medek, Tomáš Bíbr, Karel Hron a Dan Svoboda. V sobotní kvalifikaci byli nalosováni do skupiny B, kde porazili Šacung A, remizovali s Čakovicemi a Pankrácem a do nedělního hlavního turnaje postoupili z 1. místa. Karlovarské áčko los zařadil do skupiny D, kde všechny tři soupeře, Slováky z Revúce, Přerov i Vsetín B, přehrálo bez ztráty setu a rovněž postupovalo z 1. místa.

Postup obou trojic z 1. místa v základní skupině způsobil, že se obě dostaly do jedné postupové skupiny, kde spolu s nimi o účast v semifinále usilovaly sestavy Startu Praha, Radotína a A trojka Českých Budějovic. Do druhé postupové skupiny M. Svobody postoupily obě sestavy mistrovských Modřic a spolu s nimi Přerov, Šacung a A trojka Vsetína.

Nedělní program začal v obou postupových skupinách právě „bratrovražednými" duely. A zatímco karlovarské trojky se nakonec rozešly smírně 1:1 (9:10, 10:8), v duelu modřických trojic brněnská elita Kop s Mrákavou a Topinkou podlehla svým klubovým kolegům Pospíšilovi s Rosenbergem a Müllerem až překvapivě hladce 10:4 a 10:6. Jinak už se toho ve skupinách moc překvapivého neudálo, do semifinále podle očekávání prošly sestavy finalistů extraligy, Modřic a Karlových Varů, a s nimi áčko Vsetína a vycházející hvězda na české nohejbalové scéně Radotín.

V semifinále na Vankeho sestavu nastoupila B trojka Modřic v sestavě Pospíšil, Rosenberg a Müller, která se na Pankráci prezentovala ve vynikající formě (určitě lepší než hvězdné modřické áčko Mrákava, Kop a Topinka). V prvním setu, který naši trojku nezastihl právě v optimální pohodě, si Moravané v pohodě došli pro výraznou výhru 10:7, jenže ve druhém se karta obrátila, hráči v karlovarských dresech šli rychle do tříbodového vedení 5:2, a přestože soupeř v půlce setu „zlobil", tříbodový rozdíl udrželi i na konci. Rozhodující třetí set přinesl vyrovnané drama, jež vyvrcholilo za stavu 8:8 vyhecovanou hádkou o sporný balon, ve které se každá strana snažila prosadit svou, ale sudí nakonec nařídili nový míč. Psychicky to lépe zvládli Karlovarští, zvýšili na 9:8 a nakonec uhráli i rozhodující mečbol a byli ve finále.

Souboj o zlato se Vsetínem, který v semifinále vyřadil Radotín, už neměl zdaleka takovou šťávu jako předchozí semifinálový duel a skončil výraznou výhrou karlovarské party 10:4 a 10:8. Žádné vzrůšo nepřinesl ani předcházející souboj o bronz, v němž Modřice nenechaly nic náhodě a porazily Radotín 10:5 a 10:8.

29. Polední smeč
Výsledky kvalifikace (výběr): SK Liapor Witte A – Revúca (Černota, Silagyi, Útrata, Zubák, Dömény) 2:0, – Přerov (Pavelka, bratři Miklíkové) 2:0, – Vsetín B (Tomek, Nezval, Gebel) 2:0; SK Liapor Witte B – Šacung A (Makara, Kadeřábek, Štěpař) 2:0, – Čakovice (Cibulka, Kalous, Putík, Macurek, Chadim) 1:1, – Pankrác (Růžička, Škabroud, bratři Petrásové) 1:1.

Postupová skupina A. Srpa: SK Liapor Witte A – Liapor B 1:1, – Budějovice A (Chalupa, Fík, Ryneš) 2:0 (10:7, 10:6), – Radotín (Doubrava, Chytra, Volejník) 2:0 (10:8, 10:9), – Start Praha (Kupský, Sachl, Tůma) 2:0 (10:9, 10:8); SK Liapor Witte B – Budějovice A 0:2 (8:10, 8:10), – Radotín 1:1 (6:10, 10:9), – Start Praha 2:0 (10:9, 10:9); Radotín – Start Praha 2:0, – Budějovice A 2:0; Budějovice A – Start Praha 0:2; pořadí ve skupině: 1. SK Liapor Witte A, 2. Radotín, 3. SK Liapor Witte B, 4. Start Praha, 5. Budějovice A.

Postupová skupina M. Svobody: Vsetín A – Modřice A 1:1, – Šacung 2:0, – Přerov 2:0, – Modřice B 2:0; Modřice A – Šacung 1:1, Modřice A – Šacung 1:1, – Přerov 2:0, – Modřice B 2:0; Šacung – Přerov 1:1, – Modřice B 1:1; Přerov – Modřice B 1:1; pořadí ve skupině: 1. Vsetín A, 2. Modřice A, 3. Šacung, 4. Modřice B, 5. Přerov.

Semifinále: SK Liapor Witte A – Modřice A (Pospíšil, Rosenberg, Müller) 7:10, 10:7, 10:9; Vsetín A (Brutovský, Plachý, Vichtora) – Radotín 6:10, 10:8, 10:8; o 3. místo: Radotín – Modřice A 5:10, 7:10; finále turnaje: SK Liapor Witte A – Climax Vsetín A 10:4, 10:8.