Ženský závod rozhodla až v posledních kilometrech Lilia Fisikovici z Moldavska (1:13:32) a stejně jako Rachik se raduje z třetí výhry v seriálu.

Pětadvacetiletému Italovi Yassine Rachikovi po Karlových Varech a Českých Budějovicích svědčila i Haná a je historicky prvním atletem, který v seriálu EuroHeroes Challenge vyhrál třikrát po sobě. Muž, který doběhl devátý na letošním Londýnském maratonu, zaběhl ve velkém vedru dobrý čas 1:04:26. Rachik za sebou znovu nechal ukrajinského vyzyvatele Romana Romaněnka, který běžel většinu závodu sám, přesto se vyburcoval k času 1:06:01 a už potřetí doběhl druhý.

Bronzová příčka tentokrát patří irskému reprezentantovi Paulu Pollockovi, který v druhé polovině závodu dokázal předběhnout Španěla Camila Raula Santiaga a cílovou pásku protnul za 1 hodinu 6 minut a 12 vteřin. „Bylo těžké běžet dlouho sám, ale nebylo vůbec lehké také bojovat s tím ohromným vedrem,“ přiznal vítězný Rachik.

Ženský závod vypadal dlouho jednoznačně, ale nakonec se z třetího vítězství za sebou radovala Moldavanka Lilia Fisikovici (1:13:32), která zároveň vede v seriálu EuroHeroes Challenge před Daryou Mykhailovou. V závodě dlouho vedla britská olympionička Stephanie Twell, ale Fisikovici na posledních kilometrech smazala ztrátu více než patnácti vteřin a přehnala se přes ni.

„Snažila jsem se držet Stephanie, ale na osmém kilometru jsem se necítila dobře, a proto jsem zaostala. Od dvanáctého jsem se začala opět přibližovat a na konci vystartovala. Jsem strašně šťastná, že se mi ji nakonec podařilo porazit,“ líčila dojmy bezprostředně po závodě Fisikovici. Twell nakonec došly síly a obsadila až pátou příčku. S horkem se nakonec lépe popasovala stříbrná Olha Kotovska výkonem 1 hodina 14 minut a 35 vteřin. Třetí místo obsadila další Ukrajinka Darya Mykhailova (1:14:57).

Češi se tentokrát solidně rvali i s evropskou špičkou. V Olomouci byl nejlepším z nich znovu Vít Pavlišta, který skončil v celkovém pořadí na vynikajícím 5. místě v čase 1:08:09, a vrátil tak Jiřímu Homoláčovi nejen porážku z minulého roku, ale v krátké době už nad ním třikrát zvítězil.

Druhému Jiřímu Homoláčovi se výrazně vzdálil a porazil jej o více než tři minuty (1:11:30). Bronz patří mezi tuzemskou špičkou českobudějovickému Davidu Vašovi, jehož výkon má hodnotu 1 hodina 12 minut a 24 vteřin. Mezi Češkami se po dvou jasných vítězstvích Petry Pastorové radovala Marcela Joglová, která se do jubilejního klání v Olomouci přihlásila na poslední chvíli. Joglová zaběhla i solidní čas 1 hodina 17 minut a 55 vteřin. Na druhé pozici se překvapivě usadila Hana Homolková z Nového Města na Moravě (1:20:02), která předběhla Petru Pastorovou, které v Olomouci letos patří třetí místo za čas 1:20:53.

Seriál závodů EuroHeroes Challenge, věnovaný výhradně evropským závodníkům, pokračoval jasnými triumfy. Celkovému vítězství v sérii jsou po třech závodech nejblíže Ital Yassine Rachik a Moldavanka Lilia Fisikovici. Kdo se stane králem a královnou EuroHeroes, rozhodne však až poslední klání. „Mužské závody zatím působí jednoznačně v režii Yassine Rachika a ženský závod nám udělal radost, když nabídl v koncovce drama,“ nechal se slyšet ředitel závodů RunCzech Václav Skřivánek.

V sérii EuroHeroes Challenge následuje 21. září Mattoni 1/2Maraton Ústí nad Labem, závod oceněný IAAF Road Race Gold Label, kterým vygraduje celá série.

Hlavního závodu se dohromady účastnilo 6481 běžců. Součástí Mattoni 1/2Maratonu Olomouc byl také odpolední nesoutěžní dm rodinný běh, do nějž vyběhlo 3 597 dětí a dospělých. Dohromady se závodního víkendu v Olomouci zúčastnilo 10 078 běžců.