Pro Martina Šonku je to téměř domácí závod. Stejně jako v předešlých letech totiž i letos dorazilo do Budapešti na závod velké množství českých fanoušků. A to navzdory počasí, které závodu rozhodně nepřálo. Kvůli dešti se zrušila sobotní kvalifikace a i v neděli to vypadalo, že se proudy vody z mraků nad Budapeští nezastaví. Nakonec ale přeci jen déšť na malou chvíli ustal a piloti mohli do vzduchu.

„Je dobře, že se nakonec letělo, nemůžeme chtít jen sluníčko a krásné počasí. Spousta lidí z Česka sem jela velkou dálku a hodiny čekala v dešti. Už jen proto jsme strašně moc chtěli uspět. A nakonec to dopadlo takhle," smutnil Šonka.

Hned v prvním souboji proti loňskému vicemistru světa Australanu Hallovi překonal maximální povolenou hranici přetížení a tím pádem pro něj závod skončil.

„Matt sice nezaletěl úplně nejrychlejší čas, ale pomalý rozhodně nebyl. Musel jsem letět na hraně, abych ho porazil a pull-up manévr jsem hodně utáhl. Bohužel jsem se v něm dostal přes maximální povolené přetížení a tím pádem pro mě závod skončil. Jsem strašně zklamaný. Do té doby to byl dobrý let a měl jsem rytmus, trať mi seděla. Bohužel se mi nepodařilo si tohle pohlídat," přemítal Šonka.

Šonka tak v Budapešti nenavázal na stříbrnou příčku z Japonska, nezískal ani jediný bod a v celkovém hodnocení šampionátu se propadl o jednu příčku na 8. místo.

„Doufám, že ta horší část sezony je za námi a ta lepší začíná. Máme před sebou čtyři závody a musíme pořádně bodovat. Už si nemůžeme dovolit nechat v celkovém pořadí šampionátu soupeře utíkat." Také Petr Kopfstein nebude na letošní závod v Budapešti vzpomínat rád. Kvůli vynechané kvalifikaci závodil proti lídrovi šampionátu Matthiasovi Doldererovi a stejně jako v japonské Čibě ho neporazil. Na postup do dalšího kola si tedy ještě musí počkat minimálně do další zastávky Red Bull Air Race v anglickém Ascotu.

„Je to zklamání, ale opět jsem si vybral nováčkovskou daň, podmínky v trati nebyly ideální a později jsem si uvědomil, že jsem nebyl v tom správném závodním módu a letěl spíše na jistotu," reagoval Petr Kopfstein na špatné podmínky, které v neděli v Budapešti panovaly.

Přestože karlovarský pilot nastoupil proti nejtěžšímu možnému protivníkovi, šanci ho porazit měl. Bohužel k pomalému času Petr Kopfstein přidal i dvouvteřinovou penalizaci za špatný průlet poslední brány, takže z Maďarska odjíždí bez bodu.

Závod celkově vyhrál Matthias Dolderer z Německa, který zaletěl nejrychlejší čas ve druhé části závodu, která se nazývá Round of 8. Finálová čtyřka se totiž kvůli nepřízni počasí nestihla odletět. Další závod se letí v anglickém Ascotu 13. a 14. srpna.