Poslední let mu sice nevyšel úplně podle představ a z Kazaně odjíždí se čtvrtým místem, ale v Teamu Spielberg panuje velká spokojenost. „Získali jsme další důležité body do světového šampionátu a zařadili se do bojů o titul mistra světa.” pochvaluje si Petr Kopfstein.

Pátou zastávkou prestižního motoristického seriálu byla Kazaň v dalekém Tatarstánu. Red Bull Air Race se nad řekou Kazankou létal poprvé, pro všechny piloty tak bylo toto místo velkou neznámou.
Petr Kopfstein sem ovšem přijel s jasným plánem zaútočit na stupně vítězů, kde se mu po fantastickém úspěchu v Japonsku zalíbilo.

Celý nedělní závod nasvědčoval tomu, že by se pilot z Karlových Varů mohl na “bednu” znova podívat. Piloti se sice museli popasovat s horšími podmínkami, především s deštěm, ale český závodník to zvládl výborně.

Nejdříve v Round of 14 vyřadil Slovince Petera Podlunšeka, pak v Round of 8 Španěla Juana Velarde. Do Final 4 navíc vstupoval s vynikajícími časy a naprosto čistými lety. Na rozdíl od mnohem zkušenějších pilotů nezasáhl žádný pylon, pohlídal si průlety bránami a limit přetížení. Takzvané “pylon hity” si schoval až do finále.

Vstup do něj měl impozantní a své soupeře pořádně znervózňoval. Až do bran 10 a 11 letěl virtuálně přilepený na letadle pozdějšího vítěze, Američana Kirbyho Chamblisse.
„Letěli jsme na maximální riziko, v této fázi závodu už to ani jinak nejde,” komentuje Petr Kopfstein finálový let.

Přestože českému pilotovi tentokrát vysněné pódium uteklo o kousek, je s víkendem a závodem v Rusku velmi spokojený. Závod v Kazani vyhrál Kirby Chambliss, který navázal na vítězství z Budapešti, druhý byl Kanaďan Pete McLeod a třetí Američan Michael Goulian.

Další zastávkou bude Porto v Portugalsku, kde se nejrychlejší motorsport planety představí 2. a 3. září. Nad řeku Douro se šampionát vrací po osmi letech a tento závod byl pro piloty v minulosti velmi specifický.

Když zde v roce 2008 vyhrál Hannes Arch, později triumfoval i v celém mistrovství. To samé platilo o rok později pro Paula Bonhomma.
Red Bull Air Race 2017

Master Class Kazan 2017: 1. Kirby Chambliss (USA), 2. Pete McLeod (CAN), 3. Michael Goulian (USA), 4. Petr Kopfstein (CZE), … 9. Martin Šonka (CZE).

World Championshippo 5. závodech: 1. Kirby Chambliss (USA) 40 points, 2. Yoshihide Muroya (JPN) 39 points, 3. Martin Šonka (CZE) 39 pts, 4. Pete McLeod (CAN) 38 pts, 5. Petr Kopfstein (CZE) 30 pts, 6.

Matthias Dolderer (GER) 24 pts, 7. Michael Goulian (USA) 23 pts, 8. Juan Velarde (ESP) 21 pts, 9. Matt Hall (AUS) 16 pts, 10. Nicolas Ivanoff (FRA) 14 pts.