Horská smyčka bude jeden z nejtěžších závodů v našich končinách. Máš s podobným typem akce nějakou zkušenost?
Nemám, stejně jako nikdo ze závodníků. Nevím o tom, že by se na světě jel závod podobného formátu, bude to pro všechny na startu premiéra. I když, na nohou budeme mít lyže a v rukou hole, takže skoro nic nového.

Jaká závodní vzdálenost je tvoje nejoblíbenější?
To se nedá říct. Běžecké lyžování se jezdí od sprintů po 90 km na Vasově běhu. Zážitek navíc výrazně ovlivňuje počasí, kvalita sněhu nebo profil trati. Oblíbených mám mnoho, bohužel neumím vybrat jednu. Pokud mám ale říct, která se nejoblíbenější nestala a asi nikdy nestane, tak je to právě převážně rovinatý, na mě strašně dlouhý závod – Vassaloppet.

Jak se dá na padesátikilometrový závod natrénovat?
Představte si, že znám i lidi, kteří to jeli z „voleje" (směje se). Ale záleží na vás. Jestli to chcete jen obejít a je vám jedno, za jak dlouho, hodina sem, hodina tam, nebo už chcete jet na čas a výsledek. Aby to pro vás nebylo utrpení, chce to hýbat se celý rok. Běhat, jezdit na kole, posilovat vršek těla. A je dobré mít před závodem najeto alespoň pár set kilometrů na lyžích.

V závodě půjde o vytrvalost i rychlost. Jaké zvolit vhodné oblečení? Red Bull Horská smyčka 2016.
Stejné jako při jiných závodech, do spodu termotriko, při větším chladu dvě, na to lyžařskou kombinézu. Osobně pokud není nad nulou, tak potřebuji dvě vrstvy i na nohy. Slabé rukavice a na hlavu čelenku nebo čepici.

Pro vytrvalce, kteří se probojují dál, bude důležitý příjem energie. Jakou formu občerstvování zvolíš ty?
Na závody si beru gely a energetické tablety, přeci jen při zátěži nad dvě hodiny už je cítit, když energii doplňujete. A chleba s máslem vám žaludek při zátěži nevezme.

Závod, ve kterém se sice zkracuje vzdálenost jednotlivých okruhů, ale vzrůstá jejich náročnost, je poměrně ojedinělý, jak tento koncept vnímáš?
Bude to zajímavé, hodně bude záležet, jaká se sejde konkurence a jestli budete bojovat na každém průjezdu o udržení. Myslím, že název smyčka je příhodný, bude se nám to kolem krku pěkně utahovat.

Dáš do toho od začátku všechno, nebo budeš spíše vyčkávat?
Zase bude záležet na konkurenci, ale věřím, že bude stačit jet své tempo, nepřepálit to a pošetřit síly na závěr.

Jaká jsou na Horské smyčce tvoje výsledková očekávání?
To nejde říct, dokud neuvidím startovní listinu. Bude záležet, kolik přijede soupeřek ze zahraničí. Stupně vítězů vždy potěší, ale kdo ví, jaká „esa" pořadatelé přivedou.

Zvládnou hobby běžkaři Horskou smyčku?
Určitě. Vše je o tempu, kvalitním občerstvování. Hlavně nezapomenout, že i v zimě je potřeba doplňovat tekutiny.

Máš oblíbené běžecké okruhy?
Asi nepřekvapím, že Jizerské hory. Mám to z domova deset kilometrů. Při dobré zimě dojedu na lyžích až před dům, a ty výhledy. Navíc, co se týče kvality, délky a profilu upravovaných tratí, může se Jizerkám rovnat snad jen Skandinávie.

Jaký nejbláznivější závod jsi v životě absolvovala?
Na běžkách asi ski kros, který se běžně jezdí na sjezdovkách, ale na běžkách je to se skoky a klopenými zatáčkami velká zábava. Mimo běžky asi Spartan race, obrovský fenomén posledních let, který uchvátil tisíce sportovců. A ani se nedivím. Dokud to nezkusíte, nepochopíte.

Kdyby sis mohla tipnout, kdo bude vítězem Horské smyčky?
Nečekám překvapení. Je to zajímavý koncept závodu, ale nejdůležitější bude, jestli umíte lyžovat a kolik máte najeto a natrénováno. Sázím na profesionála.

Co bys vzkázala účastníkům závodu?
Užívejte si nejen závod, ale pohyb jako takový, kochejte se okolím a krásně zasněženou krajinou. A jestli vám to nepůjde tak zlehka, vězte, že při běžeckém lyžování fyzičku neoklamete.


Red Bull Horská smyčka – registrace 

Kdo nechce u velkolepé akce, která je nachystána v Abertamech a je prošpikována adrenalinem, chybět, neměl by váhat a rychle by se měl zaregistrovat na www.redbull.cz/horskasmycka. Přihlásit se však mohou i hobby sportovci, kteří si chtějí Red Bull Horskou smyčku ve společnosti českých sportovních celebrit řádně užít a otestovat tak své lyžařské možnosti.