Red Bull v únoru pořádá unikátní běžkařský závod Red Bull Horská smyčka. Jaký je tvůj vztah k běžkám?
Už od mala jezdím na hory, kde převážně běžkuji. Moje začátky v dětství nebyly nic moc, radši jsem jezdil na bobech. Postupem času, jak mám lepší vybavení a docela mi to jede, tak je to pecka a baví mě to. Hodně ale záleží na podmínkách a počasí.

Profil trati na Horské smyčce je nastaven tak, že s přibývajícími kilometry roste náročnost okruhů, jakou bys zvolil taktiku?
Vést se se skupinou, ušetřit co nejvíc sil. Snažit se postupovat co nejvíc v klidu a napálit až poslední okruh. Samozřejmě je potřeba se do něj dostat (směje se).

Jak na takový závod nejlíp natrénovat?
Takový typ závodu nejde podcenit. Když je sníh, tak nejlepší trénink jsou běžky. Když ne, je nejlepší spojit běhání a posilovnu. Na běžkách používáte celé tělo, takže je potřeba posílit i ruce. Beru to podle sebe, já to rvu jenom rukama.

Jak se před závodem, během něj a po něm nejlépe občerstvovat?
Necelou hodinu před závodem pomalu upíjet Red Bull. Při závodu iontový nápoj, energy gely nebo kousek banánu. Já si rád dám i klasickou tatranku. Občerstvení je na takhle dlouhé trati důležité. A po doběhnutí je potřeba doplnit tekutiny, ideálně si dát teplý čaj.

Jaké oblečení by sis vzal na takhle dlouhou a náročnou trať?
Klasický oblečení na běžky, hlavně funkční prádlo. Dospod teplejší podkolenky, spodní prádlo, pak nějaký legíny nebo šusťáky. Na tělo dlouhé tričko, případně mikinu a lehkou bundu. Lehké rukavice a slabšího kulicha nebo teplou čelenku. Při běžkování se zapotíte, takže není potřeba zimní bunda, šála a beranice.

Závodíš hlavně v létě. Jak to máš s obdobím „suché" zimní přípravy?Red Bull Horská smyčka 2016.
Sportuju pořád, celý rok. V zimě je to o hodně pestřejší, na vodu se tolik nedostanu. Abych si zlepšil kondičku, věnuju se víc ostatním sportům. Taky zimu beru jako odpočinek od závodění.

Jakých závodů na běžkách ses zúčastnil?
Od loňska jsem v poloprofesionálním týmu běžkařů. A s tím přišly i moje první závody. Můj zatím největší závod byla Jizerská padesátka.

Jaké jsou tvé oblíbené běžkařské tratě?
Jednoznačně u mě vedou Jizerské hory, kam jezdím skoro od „narození". Profil trati tam není tak náročný a já si parádně zaběžkuju.

Na jakém nejzajímavějším místě jsi v životě běžkoval?
Asi v Rakousku v Dachsteinu na ledovci. Je to skoro tři kiláčky nad mořem a sníh je tam prakticky celý rok. A hlavně, ty výhledy…

Jakou největší bláznivinu jsi na běžkách vyzkoušel?
Asi jako každý, sjíždět sjezdovky, skákat skokánky a jezdění v lese.

Jaký je tvůj vzkaz pro všechny běžkaře, kteří Red Bull Horskou smyčku poběží?
Užijte si samotný závod a krásu českých hor. Neběžte přes mrtvoly, ale makejte.

Registrujte se na Red Bull Horskou smyčku

Pořádná jízda. Nejen milovníci bílé stopy by měli řádně zbystřit. Ano, přesně tak. O své slovo se totiž hlásí první ročník unikátního závodu v běhu na lyžích pod názvem Red Bull Horská smyčka, který bude na programu v Abertamech v sobotu 13. února. A co smyčka skrývá? Čtyři okruhy. Od nejdelšího až po nejkratší. Ale pozor, jeden těžší než druhý. Kdo to myslí s běžkami alespoň trochu vážně, nesmí na startu tohoto závodu chybět.
Závod bude mít hromadný start, věkový limit je stanoven 15+ let. Startovné koupené online stojí 250 Kč. Kapacita závodu je 500 lidí, proto je potřeba být rychlý už při registraci na www.redbull.cz/horskasmycka.