VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Red Bull Horská smyčka: „To poslední kolo bude extrém,“ dobře ví Milan Šperl

Karlovy Vary – Když se bývalý reprezentant a bronzový medailista z mistrovství světa Milan Šperl dozvěděl o závodě Red Bull Horská smyčka, ani chvíli neváhal a přislíbil svou účast. Výsledková očekávání nemá vynikající běžec žádná, zato se těší na výbornou atmosféru a výkony na hranicích lidských možností. Milanovým cílem je hlavně pobavit diváky a přežít. Jak se na unikátní trať připravit, co si vzít na sebe a jak se během závodu energeticky dobíjet, prozradí v rozhovoru.

25.1.2016
SDÍLEJ:

Red Bull Horská smyčka 2016.Foto: Red Bull Horská smyčka

Horská smyčka bude jeden z nejtěžších závodů v našich končinách. Máš s podobným typem akce nějakou zkušenost?
S podobným typem závodu zatím nemám žádnou zkušenost, takže jej beru jako výzvu a především možnost, jak se potkat s přáteli se stejným sportovním zapálením.

Za svou profesionální kariéru jsi absolvoval snad všechny druhy tratí. Jaká je tvoje nejoblíbenější?
Ve své lyžařské kariéře jsem absolvoval nemálo padesátikilometrových závodů na vrcholných akcích. A mohu říct, že pro mne byl lyžařský maraton na 50 km vždy asi nejoblíbenější tratí. To však platilo v době, kdy se ještě dalo hovořit o možné „oblibě" těchto závodů. S ubývající fyzickou kondicí totiž samozřejmě vzrůstá obliba spíše kratších tratí.

Jak se dá na padesátikilometrový závod natrénovat?
Příprava na „laufařské" závody je jednoznačně otázkou dlouhodobého systematického tréninku se zaměřením na získávání vytrvalosti a také o co nejlepší ekonomice pohybu. Dohánění kilometrů poslední měsíc nic neřeší. V každém případě i o tréninku na takto dlouhý závod platí, že musí převládat kvalita nad kvantitou.

Závod, ve kterém se sice zkracuje vzdálenost jednotlivých okruhů, ale vzrůstá jejich náročnost, je poměrně ojedinělý, jak tento koncept vnímáš?
Je to výborný nápad a opět něco nového a atraktivního pro diváky. Pro závodníky jde nicméně o ďábelskou myšlenku. S ubývajícími silami bude totiž přibývat náročnost trati. To povede ještě k rychlejšímu úbytku sil. Poslední kolečko navíc očekávám skutečně extrémní, takže si závodníci sáhnou na dno svých sil.

V závodě půjde o vytrvalost i rychlost. Jaké zvolit vhodné oblečení? Trasy Red Bull Horská smyčka.
Pokud nebudou výrazné mrazy nebo naopak vysoké teploty, volil bych jako nejvhodnější variantu kombinézu a pod ni funkční prádlo. Čepice, čelenka a rukavice podle toho, jak je kdo zvyklý.

Pro vytrvalce, kteří se probojují dál, bude důležitý příjem energie. Jakou formu občerstvování zvolíš ty?
Je třeba nepodcenit doplňování tekutin od samého počátku závodu s tím, že se vzrůstající časovou zátěží bude v mém případě růst i koncentrace iontového nápoje rozpuštěného ve vodě. V poslední fázi závodu bych využil „nakopávák" ve formě převařené Red Bull coly, doplněné o gel.

Jaká bude tvoje taktika? Dáš do toho od začátku všechno, nebo budeš spíše vyčkávat?
Závod bude nepochybně o taktizování a ke konci každého kola se může rozhodovat až ve sprintu. Je proto třeba šetřit síly a nemrhat s nimi hned od začátku. Pokud člověk věří, že si dokáže zajistit postup do dalšího kola krátkým sprintem. Ke konci se budou síly určitě hodit a v posledním, extrémním kole nebude minuta žádná ztráta.

Jaká jsou na Horské smyčce tvoje výsledková očekávání?
Osobně jsem po skončení kariéry rezignoval na výsledková očekávání, takže jdu do závodu s tím, že chci pobavit nejen sebe, ale i diváky a samozřejmě to přežít.

Zvládnou hobby běžkaři Horskou smyčku?
Není „hobbík" jako „hobbík". Ale pokud bude na závod připraven a nenechá vše na poslední týden, pak není důvod, proč by Horskou smyčku neměl zvládnout.

Jakou bys jim dal do závodu radu?Red Bull Horská smyčka 2016.
Užijte si to a bavte se.

Máš oblíbené běžecké okruhy?
Jsem z Varů, takže není překvapením, že mám oblíbené okruhy okolo Božího Daru. Jinak nedám dopustit na Jizerky. Ze zahraničí bych asi doporučil kanadské Canmore nebo Silver Star.

Jaký nejbláznivější závod jsi v životě absolvoval?
Asi dvojzávod v Salt Lake City, kde se jelo nejdřív klasicky a za dvě nebo tři hodiny se startovala stíhačka. Stál jsem na startu dalšího závodu a ještě se mi třásly nohy z toho předchozího.

Kdyby sis mohl tipnout, kdo bude vítězem Horské smyčky?
Pokud zavítá do našich opičích vrchů někdo z profíků, tak asi nebude o čem pochybovat a neměl by s kýmkoli prohrát.

Co bys vzkázal všem účastníkům závodu?
Ať jim závod přinese co nejvíc zážitků, na které budou jednou s úsměvem vzpomínat. No a samozřejmě že to je jenom sport, tak ať po mně moc nešlapou.

Registrace je v plném proudu

Pořádná jízda. Nejen milovníci bílé stopy by měli řádně zbystřit. Ano, přesně tak. O své slovo se totiž hlásí první ročník unikátního závodu v běhu na lyžích pod názvem Red Bull Horská smyčka, který bude na programu v Abertamech v sobotu 13. února. A co smyčka skrývá? Čtyři okruhy. Od nejdelšího až po nejkratší. Ale pozor, jeden těžší než druhý. Kdo to myslí s běžkami alespoň trochu vážně, nesmí na startu tohoto závodu chybět. Závod bude mít hromadný start, věkový limit je stanoven 15+ let. Startovné koupené online stojí 250 Kč. Kapacita závodu je 500 lidí, proto je potřeba být rychlý už při registraci na www.redbull.cz/horskasmycka.

Autor: Daniel Seifert

25.1.2016
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

parlamentní volby v Horních Počernicích, 20.10.2017
SLEDUJEME ON-LINE
22

Volební místnosti se zavřely

Ilustrační foto.

Do Chebu míří Snow film festival

V Karlovarském kraji se očekává účast kolem 50 procent

Karlovarsko - Volební účast kolem 50 procent se očekává v Karlovarském kraji.

Osobní auto začalo hořet za jízdy na dálnici. Posádka ohni unikla

Karlovarsko – Osobní automobil Renault začal v úterý odpoledne hořet na dálnici D6 u sjezdu na Nové Sedlo.

Volební účast je zatím průměrná

Karlovarsko - Zájem o volby v Karlovarském kraji a na Karlovarsku byl v pátek poměrně slušný, ale nad průměrnou účast při volbách před čtyřmi roky (kolem 51 procent) se zatím nedostal.

Horní Hrad pod palbou

Horní Hrad - Poslední velká akce před nástupem zimy čeká návštěvníky Horního Hradu na Karlovarsku už tento víkend.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení