VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Seriál Deníku: Sportovní gymnastika zažívá v Ostrově velký boom

Ostrov – To, že Ostrov je Mekkou úspěšných sportovních klubů, je dávno známo. My vám ve spolupráci s městem Ostrov budeme v seriálu Karlovarského deníku Sport v Ostrově průběžně některé z nich představovat. Jako první se podíváme na zoubek sportovní gymnastice v podání TJ DDM Ostrov.

20.11.2013
SDÍLEJ:

Sportovní gymnastky TJ MDDM OstrovFoto: TJ MDDM Ostrov - gymnastika

Historie

Oddíl sportovní gymnastiky TJ MDDM Ostrov byl založen v roce 1972 společně se založením Městského domu pionýrů a mládeže Ostrov (pozn. red. dnešní MDDM Ostrov). Zahájit činnost gymnastického kroužku nebylo snadnou záležitostí. V této době existoval ve městě již gymnastický oddíl TJ Škoda Ostrov. Nově vzniklý oddíl neměl v úmyslu „škodovákům" konkurovat, ale chtěl dát možnost dalším zájemcům o sportovní gymnastiku. První otázkou bylo, kde získat potřebné prostory a základní vybavení pro kroužek sportovní gymnastiky. Díky pochopení škol se podařilo tyto problémy vyřešit a kroužek, později oddíl TJ DPM Ostrov, začal svoji pravidelnou činnost. Jedinou trenérkou byla zpočátku paní Olga Jaklová, k ní brzy přibyl její manžel Jiří Jakl, paní Vlaďka Mlčáková a Alena Čábelová. Rozšířením trenérského kádru se postupně zvyšoval i počet cvičenců, a tak vedle dorostenek, starších a mladších žákyň dostala příležitost i děvčata předškolního věku. Masová základna se brzy projevila i ve výsledcích a oddíl začal sbírat medaile na krajských přeborech. Největším úspěchem oddílu byla účast jedné gymnastky na mistrovství republiky (3x) v 1. výkonnostní třídě v 90. letech. A to vše pod vedením manželů Jaklových.

Současnost

V současné době má oddíl přes padesát členů. Hlavní trenérkou je stále paní Olga Jaklová, přes zimní období i její manžel. Nejstarší děvčata trénuje jejich dcera Lada Bláhová, žákyně má na starosti paní Jitka Vrbská, nejmladší závodnice Alena Čábelová a předškolní děti Michaela Ryšánková. Děvčata trénují dvakrát až třikrát týdně a v současné době se zúčastňují závodů v rámci ASPV (pozn. red. Asociace sportů pro všechny). Nejlepší děvčata z oddílu se pravidelně v krajských přeborech objevují na bedně a účastní se mistrovství ČR v Doubí u Třeboně. Nejúspěšnější byl rok 2012, kdy se mistrovství zúčastnilo sedm děvčat z patnácti postupujících z kraje. Letos to bylo v uvozovkách pouze pět děvčat, ale trenérky si společně se svými svěřenkyněmi daly předsevzetí, že v roce 2014 to bude alespoň šest jmen. Ostrovské gymnastky jsou v jisté nevýhodě, protože nemají tak kvalitní nářadí, jako je to v jiných oddílech. Ale díky řediteli MDDM Ostrov panu Ivanu Matoušovi se blýská na lepší časy. Oddíl si pořídil nový, velmi kvalitní můstek a koberec na akrobacii. Děvčatům a trenérkám vychází vstříc také konkurence z Březové, kde mají děvčata vždy dveře otevřené a mohou si přijít zatrénovat na kvalitnějším nářadí. Stejně tak přívětivě se k ostrovským gymnastkám zachoval i oddíl sportovní gymnastiky Slovan Karlovy Vary.

Dospělí

Oddíl sportovních gymnastek se může pochlubit i dospěláky. Bývalé gymnastky a závodnice (mezi nimi i zmiňovaná účastnice MČR) se scházejí jedenkrát týdně a připravují tzv. pódiové skladby, se kterými skvěle reprezentují město Ostrov. Několikrát se účastnily republikových soutěží a přehlídek a také vystupují na plesích. Děvčata rovněž byla prezentační skupinou České republiky v pódiových skladbách. V dnešní době mají děvčata mezi sebou tři (pozn. red. skoro čtyři) maminky. V roce 2013 se představila např. na maturitním plese v Puppu, na Plese sportovců nebo v doprovodném programu Karlovarské Veterán Rallye před Thermalem.

Budoucnost

V nejbližší době čekají gymnastky oddílové závody ve dvojboji, děvčata budou cvičit pouze na dvou nářadích ze čtyř, a to ve čtvrtek 12. prosince v tělocvičně ZŠ Masarykova, Ostrov. Do budoucna by oddíl rád pokračoval v tom, co má slušně rozběhnuté, a to je široká základna, děvčata se zájmem o sportovní gymnastiku, skvělí trenéři a ještě lepší šéf, kterým je Ivan Matouš, který sportovní gymnastice jako jeden z mála fandí. Největší poděkování však patří Olince Jaklové, která stála u zrodu oddílu, vychovala spoustu gymnastek, ať už výborných nebo průměrných. Ale díky ní se děvčata stále scházejí, cvičí i v pokročilém věku a pokračují i jako trenérky.

TJ MDDM Ostrov – oddíl sportovní gymnastiky
Městský dům dětí a mládeže – oddíl sportovní gymnastiky
Školní 231, 363 01, Ostrov
tel. 353 613 248, 731 615 657
mddm@mddmostrov.cz
Nováčkové – osmnáct čtyřletých děvčat
Předškolní děvčata – Valentýna Dvořáková, Jennifer Ludvigová
Mladší žákyně I – Hana Kišová, Kateřina Kormošová, Amálie Křížová, Barbora Múčková, Natálie Langmajerová, Tereza a Viktorie Drobná, Ella Urbanová
Mladší žákyně II – Karolína Kunzová, Lucie Pavlíková, Emílie Simandlová, Kateřina Fedorová
Starší žákyně III – Barbora Bláhová, Kateřina Dušková, Kateřina Brožová, Estera Kukučíková
Starší žákyně IV – Estera Dobrnićová
Dorostenky – Eliška Belicová, Kateřina Držíková, Petra Wasserbauerová
Ženy – Kateřina Starková, Simona Moudrá, Dominika Vokáčová
Dospělí (pódiové skladby) – Lada Bláhová, Lenka Krausová, Petra Kučerová, Jitka Vrbská, Simona Šindelářová

Autor: Daniel Seifert

20.11.2013
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Obchodní akademie oslavila 80. narozeniny

Takto dopadla sanitka po řádění mladíka.

Další napadení záchranářů

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Karlovy Vary – Bez složitého dojíždění za studiem mimo region si mohou nově zvyšovat kvalifikaci zdravotní sestry.

SLEDUJEME ON-LINE

Volební místnosti se zavřely

/FOTOGALERIE/ Voliči v Česku rozhodovali o tom, jaké složení bude mít nová Sněmovna, a tím i budoucí vláda. Svými hlasy ovlivní také to, co přinesou příští zákony nebo jakou podobu bude mít státní rozpočet minimálně na příští rok. Určovat by to mohli zástupci 31 stran a hnutí, práh dolní komory ale v roli poslanců překročí jen menšina z nich.

Do Chebu míří Snow film festival

Cheb - Špičkové filmy o zimních sportech a dobrodružství. To bude další ročník Snow film festivalu, který se i letos uskuteční v chebské Čtenářské kavárně Joker.

V Karlovarském kraji se očekává účast kolem 50 procent

Karlovarsko - Volební účast kolem 50 procent se očekává v Karlovarském kraji.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení