Z pohledu od Vřídla je přitom hřejivé, že obě medaile mají karlovarský punc, obě totiž přebíral závodník Lokomotivy Karlovy Vary Martin Rubeš. Stříbrnou vybojoval v individuální soutěži a bronzovou jako kapitán družstva, kde spolu s ním šermovali ještě Kristián D'Amico a sourozenci Jakub a Tomáš Jurkovi.

Cesta karlovarského juniora ke stříbru v individuální soutěži, kde startovalo „magických" 111 nejlepších závodníků této kategorie ze všech šermířsky důležitých zemí starého kontinentu, byla dlouhá, těžká, ale také radostná. Po velmi kvalitně odšermovaném základním kole, kde v šesti zápasech triumfoval, šel do play-off turnaje jako nasazená „devítka", ale taková pozice pro něho byla zjevně málo.

„Pro první zápas o postup mezi 32 mu los přisoudil Řeka Tsokase, což byl ještě poměrně snadný soupeř, se kterým si hladce poradil 15:4. Už v boji o šestnáctku na něho ale čekala první opravdu ´těžká váha´, kadetský vicemistr světa, Bělorus Paulouski, jehož Martin porazil až po takticky vedeném boji 7:5. A když po další velké bitvě v boji o finálovou osmičku zvítězil 15:13 nad Polákem Stazsulonkem, vyzval k boji o medaili reprezentanta Švýcarska Bayarda. V zápase z Martina čišela obrovská morální síla, v bezchybném představení porazil Bayarda 15:10 a bylo jasné, že máme medaili," popsal cestu svého svěřence do elitní čtyřky turnaje trenér české juniorské reprezentace a závodníkův otec Martin Rubeš starší.

Na odpověď na otázku, jaká ta medaile nakonec bude, se čekalo ještě dlouhé dvě hodiny. „Martin nejprve odmítl bronz, když ve fantastickém semifinále rozebral Itala Cuome 15:12, a nakonec potkal svého vůbec prvního přemožitele na tomto turnaji až ve finále. Stal se jím Maďar Siklosi, který o svém finálovém triumfu rozhodl až v prodloužení nesmírně vyrovnaného duelu, kdy se štěstím zvítězil 12:11," neskrýval nadšení Rubeš starší.

Ale radosti zdaleka ještě nebyl konec. Po jednodenní přestávce, během níž si zvykal na titul vicemistra Evropy, nastoupil Martin Rubeš jako opora národního týmu v soutěži družstev a strhlo se neskutečné představení.

„Naši kluci po hladké výhře nad Řeky zvítězili v boji o osmičku nad reprezentací Španělska a v souboji o semifinále porazili o jediný zásah 39:38 favorizované Italy. Nesrazilo je, ani když pak v neskutečném zápase o finále opět o jeden jediný zásah 44:45 podlehli Maďarsku, a v boji o bronz vyzvali tým Ruska, který dokázali porazit, a vytoužená medaile byla naše!" 

Týmový bronz ze Srbska je už čtvrtou medailí z evropského šampionátu pro karlovarskou Lokomotivu. „Poprvé se z medaile radoval v roce 2008 Adam Klsák jako člen stříbrného kadetského družstva na ME v italském Rovigu, podruhé Martin Rubeš, když v roce 2013 na ME kadetů v Budapešti vybojoval bronz. Teď máme stříbro a bronz z Evropy juniorské, což je jaksi o level výše, a je pro mne velká pocta, že jsem byl jako státní trenér juniorů u toho," uzavřel svoje ohlédnutí za vydařeným mistrovstvím Martin Rubeš starší.