Závod Reistadløpet je totiž novinkou v šampionátu, a tak i šéf týmu PIONEER Investments Lukáš Bauer přiznává: „Známe ho jen z map a fotek. Viděli jsme video o něm, takže očekáváme profilově náročný závod, vždyť jeden kopec má převýšení 400 výškových metrů.“

Takže tradičně těžký a drsný severský lauf, ve kterém si opět závodníci musí po většinu z 50kilometrové štreky vystačit se svou pomocí, protože je tu jen minimum možností na občerstvení. A zatímco v Česku už vládne jarní počasí, tak tady na severu Norska je sice rovněž slunečno, jenže k tomu minus osm stupňů Celsia. Tohle všechno dohromady klade otázku, jestli většina účastníků pojede laufařským soupažem, nebo klasicky? „Já na 90 procent pojedu klasiku a Martin Jakš určitě taky,“ říká Bauer. Ten tak prozradil jméno muže, který se po premiéře před dvěma týdny na Birkebeinerrennetu zase k „pionýrům“ vrátil. „Líbilo se mu to, takže přiletěl za námi do Norska,“ těší Bauera. A nebude to jediný „comeback“. Minulou sobotu totiž na startu ve Švédsku kvůli viróze chyběl Ilja Černousov, lídr týmu PIONEER Investments, teď už je ale zpět. „A já bych ho chtěl standardně vidět do desítky, i když uvidíme, jak na tom po nemoci bude. Stejně tak chci v desítce Barbaru Jezeršek mezi ženami,“ míní Bauer.

Jsme-li u cílů, pak u sebe a Jakše si Bauer přeje umístění okolo 15. až 20. místa. Obdobně by na tom měl být i Alexis Jeannerod. A pátým mužem z PIONEER Investments, který se na startu představí, je Adam Fellner. „S ním jsem původně nepočítal, ale měl do závodu chuť a minulý týden jel výborně, takže jsem ho v úterý na poslední chvíli dopisoval. Pojede na zkušenou,“ říká Bauer. Závod pro muže startuje dnes, tedy v sobotu v 9.00 hodin, ženy vyrazí do stopy ještě o 15 minut dříve. Tradičně ho vysílá ČT sport.