Nedílná součást přípravy českých basketbalistek, která je již pět let připravuje na vrcholná evropská či světová klání, začíná v úterý 26. srpna.
Svěřenkyně trenéra Lubora Blažka tentokráte změří na turnaji síly s Koreou, Srbskem a Kanadou. Třídenní klání tak fanouškům předvede opravdu pestrou škálu basketbalových stylů. Nejprve se Češky střetnou s asijskou basketbalovou školou, následovat bude evropský soupeř a na závěr turnaje čeká na domácí severoamerický celek.

„Letos to bylo takové zvláštní, protože probíhá kvalifikace na mistrovství Evropy. Evropská družstva měla přípravu jinak laděnou a nechtěla hrát v tomto období, protože vrchol mají jinde. Nám se nepodařilo turnaj v červnovém termínu kvalitně obsadit, tak jsme ho posunuli na srpen. Hodně stojíme o to, aby byl turnaj zachován i do budoucna. Pro přípravu reprezentace je to bezvadný podnik," chválí si tradici každoroční přípravy v KV Areně trenér národního týmu Lubor Blažek.

Turnaj v KV Areně bude pro český národní tým druhou herní prověrkou před letošním světovým šampionátem, na který Češky odjedou jako obhájkyně stříbra. To získaly před čtyřmi lety právě v KV Areně a od té doby se do lázeňského města rády vrací.

Lubor Blažek si každoroční působení svého týmu v KV Areně užívá. Vzpomínky na úspěšný světový šampionát ještě nevybledly: „Vzpomínek je hodně. Tu akci člověk nějak prožíval a teprve po letech zjišťuje věci, které nevnímal. Dcera si občas pustí zápasy z MS nebo dokument a tam jsou věci, které já jsem vůbec nezažil a neprožil. Někdy si říkám, že by bylo fajn si to prožít celé znovu a pořádně vychutnat. Když vidím tu narvanou a halu a teď do ní přijdu, tak jsou to hezké vzpomínky," přidává.

K tradičnímu turnaji patří tradiční vstupné. Jak jsou již diváci zvyklí z loňska, vstupenka na celodenní program, který zahrnuje dva zápasy, stojí 90 Kč. Na druhou stranu české basketbalistky jsou také zvyklé. Ty si opět chtějí vychutnat výbornou kulisu, která zápasy turnaje vždy doprovází.
Domácí hráčky budou na konci srpna navazovat na loňské třetí místo, kdy porazily Čínu a nestačily na Rusko a Lotyšsko. V této fázi přípravy však stále půjde o rozehrání hráček zařazených do nominace, což ale nemusí být na škodu kvality utkání. Trenér Lubor Blažek povolal do reprezentace čtyři nováčky, pro které bude i turnaj v Karlových Varech premiérovým, a budou se chtít předvést v tom nejlepším světle, aby získali místo v týmu pro MS.

Rozpis turnaje, 26.8.: Srbsko – Kanada 17:00, Česká republika – Korea 19:30. 27.8.: Česká republika – Srbsko 17:00, Korea – Kanada 19:30. 28.8.: Korea – Srbsko 17:00, Česká republika – Kanada 19:30.