Hlavní událostí třetího dostihového odpoledne byla specialita karlovarského závodiště - Letní cena klisen – Pohár Grandhotelu Pupp. Vytrvalecký dostih II.kategorie dlouhý 2.000m prosadili tamní pořadatelé jako významnou srovnávací zkoušku nejlepších tříletých klisen se staršími v roce 2004. Opět se potvrdilo, že ruku v ruce s příchodem Mezinárodního filmového festivalu do lázeňské metropole přichází také chladné a deštivé počasí. Diváci i samotní aktéři na dráze se navíc potýkali se silným a velice nepříjemným větrem.

I přesto, že byla pětiletá hnědka APINOA nejvíce zatíženou klisnou v poli, patřila do nejužšího okruhu favoritek. Důvěru sázejících nezklamala a dosáhla na čtvrté vítězství v řadě. Časem 2:05,07 min vytvořila nový rekord dostihu. Žokeji Jiřímu Chaloupkovi připravila dárek k 30. narozeninám, které v neděli slavil. Čerstvý vítěz Českého derby Jan Rája pokračuje v úspěšné spolupráci s trenérem Josefem Váňou. V sedle čtyřleté Lymondky, která se zaměřuje výhradně na překážky, si počínal velice dobře a po tuhém boji o krk obsadil 2. místo. Další výkonnostní vzestup předvedla 3. místem čtyřletá Carrie. Předloňská šampiónka dvouletých klisen Linda, která má největší zkušenosti s dostihů nejvyšší scény, se do někdejší formy pomalu navrátila 4. místem. Na poslední dotovanou příčku dosáhla polská rodačka Kordelina. Jedinými tříletými na startu byly Ransom Request a Rancerka. Obě klisny figurují na přihláškách OAKS, tradičního sezónního vrcholu přístupného zástupkyním slabšího pohlaví, tentokrát se jim nevedlo a skončily v poli poražených.

V Ceně spol. Kalibra Nova s.r.o. (II.kat., 1.400m), dalším z vrcholů odpoledne, se sešlo osm předních mílařů. Podobně jako Apinoa útočil na čtvrté prvenství v řadě Aprilius. Jeho snahu ovšem zhatili hned tři koně. Private Cowboy, kterému před týdnem jen těsně unikl start v Českém derby, po boji o délku na 2. místo odsunul jedinou klisnu v poli Old Story a spolehlivého Lorda Silvana.

Karlovarské závodiště se těší neustále rostoucímu zájmu z řad trenérů, majitelů i jezdců. To bylo patrné z kvalitně obsazených rámcových dostihů, především dvou handicapových klání čtvrté kategorie. Jedním z nich byla Cena primátora města Karlovy Vary, která byla bohužel poznamenána nepříjemnou událostí. Několik stovek metrů po startu, přímo pod cílovou podkovou, došlo k pádu bělouše Long Ponga a ke zranění jeho jezdkyně. Dostih musel být pozastavený a přesunutý na závěr odpoledne. Někteří trenéři své koně podruhé již na start nepostavili a tak zůstalo v boji o čtyřicetitisícovou dotaci pouhé trio koní. Rozpačitého a snadného prvenství dosáhl Sonador, jenž patřil od počátku k horkým favoritům.

Letos poprvé se na karlovarském závodišti střetli také nejmladší benjamínci. Proti sedmičce dvouletých nováčků, kteří absolvovali svůj první životní start, se jako jediný již rozběhaný postavil Vierville. Tato výhoda se v konečném výsledku nepotvrdila a z vítězství se radovala debutující Wanillca.

Překážková Cena hejtmana KK (IV.kat., 3.700m) se odehrála ve znamení vzájemného soupeření bývalých kvalitních rovinových koní Aspena, Džina a Nakuru s někdejším vítězem polského Derby Sorosem. Na posledním skoku padl jeho největší soupeř Marl Bora a tak loňský překážkový šampión Josef Váňa ml. v jeho sedle velmi snadno navázal na úspěšné účinkování ze sobotních Pardubic, kde s koňmi svého otce vybojoval dvě prvenství.

Nepřítomnosti žokejů Zatloukala, Lukáška a Pavlíčka, kteří byli angažovaní při polském a maďarském Derby, využil především Petr Foret, jenž se po dvou nedělních triumfech vyhoupl na prozatímní 3. příčku letošního rovinového šampionátu.

Výsledky:

1.dostih: Wanillca (T.Vraj) – Vierville (ž.P.Foret) – Liberty Son (ž.J.Rája)
2.dostih: Sonador (ž.P.Foret) – Tcho Biloute (I.Koplíková) – Ox (M.Laube)
3.dostih: Gräfin (I.Koplíková) – Deep Secret (O.Velek) – Růženka (ž.P.Foret)
4.dostih: Private Cowboy (ž.F.Minařík) – Old Story (T.Vraj) – Lord Silvano (ž.J.Rája)
5.dostih: Apinoa (ž.J.Chaloupka) – Lymondka (ž.J.Rája) – Carrie (ž.J.Šafář)
6.dostih: Dhoute (ž.P.Foret) – Rocky Rainbow (ž.J.Chaloupka) – Chrissio (M.Laube)
7.dostih: Soros (ž.J.Váňa) – Džin (L.Šimůnek) – Nakuru (ž.J.Myška)

Marcela Klingorová