„Ještě před nedávnem se mi ani nesnilo, že bych mohla takový závod vyhrát. Je to nádherný pocit,“ s úsměvem popisovala svůj triumf v kategorii žen elite v cíli česká jednička Eva Vrabcová Nývltová.
Mezi muži pak triumfoval ukrajinský reprezentant Roman Romanenko, nejrychlejším Čechem se na kolonádě stal Ondřej Fejfar. V Karlových Varech tak úspěšně odstartovala nová iniciativa RunCzech (ve spolupráci s European Athletics) nazvaná EuroHeroes, ta je určena na podporu rozvoje atletiky na starém kontinentu.

Česká vytrvalecká jednička Eva Vrabcová Nývltová byla už na startu závodu papírová favoritka a předpoklady naplňovala od prvních metrů.

6. ročník Mattoni 1/2Maraton Karlovy Vary 2018

Svým evropským soupeřkám nedala nejmenší šanci a ukončila 18 let dlouhé čekání na českou vítězku na závodě RunCzech – to se naposledy podařilo Janě Klimešové v roce 2000 na pražském půlmaratonu.
Eva Vrabcová Nývltová tak v cíli logicky zářila spokojeností, ačkoliv se pro ni jednalo o sólo závod se vším všudy.

„Neběžela jsem na žádný čas, ale i tak to od začátku nebylo úplně jednoduché – běžela jsem sama, foukal protivítr a vidět, jak mi chlapi utíkají, nebylo moc příjemné. Naštěstí mě na desátém kilometru dva kluci dohnali, perfektně spolupracovali a hodně mi pomohli. Budu je asi muset nějak odměnit,“ smála se šampionka.

Eva Vrabcová Nývltová doběhla do cíle v čase 1:11:54 a o více než pět minut vylepšila český rekord závodu.

Na druhém místě finišovala Olha Kotovská z Ukrajiny (1:16:16) a coby třetí žena celkově a druhá Češka doběhla Kristýna Dvořáková (1:17:46). Jako třetí česká reprezentantka se do cíle podívala Joglová (1:18:19).

O nejvyšší příčky mezi muži bojovali reprezentanti Ukrajiny a Španělska. Skupinka nejrychlejších běžců se postupně ztenčovala, až na čele zůstal Roman Romanenko a Houssame Bennabou.

Ukrajinský reprezentant Romanenko nastoupil na 14. kilometru a na jeho zrychlení už Bennabou nezareagoval. „Cítil jsem se dobře a řekl jsem si, že zkusím zaútočit. Věřil jsem si, že nasazené tempo zvládnu udržet až do cíle, a jsem rád, že se mi to povedlo,“ radoval se Romanenko, který měl v cílové rovince dost sil užít si oslavu s diváky. Ukrajinský borec zvítězil s časem 1:03:58, Houssame Bennabou finišoval za 1:04:16. Třetí doběhl do cíle další Ukrajinec Serhiy Lebid (1:05:08).

6. ročník Mattoni 1/2Maraton Karlovy Vary 2018

Také souboj Čechů měl jasného papírového favorita v Ondřeji Fejfarovi. A stejně jako Vrabcová Nývltová, i on předpoklady naplnil. „Běželo se mi výborně, byl to jeden z mých nejlepších půlmaratonů a jsem absolutně spokojený. Trať je tu pro mě magická, byla tu tradičně výborná atmosféra, lidi mě hnali dopředu a zdejší kopečky jsem ani nevnímal,“ usmíval se v cíli Fejfar. Na stupně vítězů se vedle něj postavili Jiří Petr (1:11:23) a Petr Kubričan (1:11:34).

Králem a královnou karlovarského regionu se stali Pavel Procházka a Ivana Sekyrová. Kapacita letošního Mattoni 1/2Maratonu Karlovy Vary se zcela naplnila, hlavní závod běželo 3 893 běžců. Doprovodného dm rodinného běhu se pak zúčastnilo 2 737.