Právě uplynulý víkend skončil pro legendárního žokeje Josefa Váňua jeho čtyřnohé svěřence s nezvykle velkým počtem neúspěšných startů.
Vybrali si mimořádnou porci smůly. Sedminásobný vítěz Velké pardubické se kvůli absenci svého syna i stájové jedničky Bartoše posadil do sedla v sobotu na mosteckém hipodromu. Ve Velké Mostecké ceně spol. Vršanská uhelná vedl jednoho z největších favoritů Griliase. Ostře sledovaná dvojice v zeleném dresu stáje Statek Chyše trať dlouhou 4 500 m bohužel opustila po chybě na skoku v první třetině dostihu první kategorie.

Výkon hodný suveréna podal jiný reprezentant z Karlovarska. Sedmiletý polský rodák Hetman Polny, kterého pro Jana Červenku ve Stráži nad Ohří - Osvinově trénuje Ing. Pavlína Baštová, si své soupeře od počátku vychutnával a nakonec je udolal stylem start – cíl velmi lehce s rozdílem devíti délek.
Žokej Bohuslav Mátl se podle portálu Paddock Revue ke skvělému výkonu ryzáka vyjádřil: „V první části dostihu bylo tempo pomalejší. Začali se na nás dotahovat mladší a třídovější koně, tak jsem na diagonále zrychlil a nakonec jsme všechny unavili. Kůň podal stejně dobrý výkon jako ve Francii, kde prohrál pouze s velmi dobrým koněm. Pokud by byl tehdy dostih delší, prosadil by se i tam.“

Ani neděle nepřinesla překážkářům z dostihové centrály manželů Váňových více radosti. Na závodišti v Albertovci byl v hlavním dostihu zadržený Caland a rámcovou steeplechase nedokončil ani Welldancer.

Marcela Klingorová