Jako jeden z mála českých triatlonistů startuje karlovarský odchovanec triatlonové líhně AC Start Vojta Dědek hned na dvou frontách. Bojuje totiž ve dvou zahraničních týmech. Tím prvním je francouzský Saint Jean de Monts, druhým pak německý Hansgrohe. Navíc by se talentovaný triatlet měl opět zúčastnit nejen ostrovské Xterry, ale také City triathlonu.

Jak hodnotíte dosavadní průběh sezony?
Vesměs kladně. Byl to úvod sezony, ve kterém jsem sbíral především zkušenosti v zahraničí. Důležité závody teprve přijdou.

Co vás tedy letos čeká?
V nejbližší době bych se chtěl nominovat na mistrovství Evropy a tam zajet slušný výsledek. Očekávám ještě start ve francouzské lize a pokusím se probojovat na mistrovství světa do Budapešti. Jako malý bonus, za odměnu, si zazávodím s nejlepšími xterra triatlonisty ve Špindlerově Mlýně na světovém poháru.

Kde byste rád viděl sám sebe například za sedm let?
Rád bych se viděl v popředí triatlonových tabulek, ale kdo ví. Od září jdu na vysokou školu a velmi rád bych dělal, co mě baví.

Jakou písničku si při závodě či tréninku nejčastěji zpíváte?
Zpívat neumím, a proto nezpívám, maximálně doma, ale při závodě vůbec. Když mi při závodě vleze do hlavy nějaká písnička, je to spíše minus, nesoustředím se na výkon, jak bych měl.

Kdy vám bylo ve sportu nejhůře?
Velký moment mě žádný nenapadá.

A naopak váš nejlepší sportovní zážitek?
Určitě je to cestování po Austrálii a návštěva Vancouveru.

Nevadí vám, že nejste třeba tenistou nebo fotbalistou, přece jenom jejich finanční ohodnocení je mnohem vyšší než u triatlonu…
Rozhodně nevadí. Dělám triatlon, protože ho mám rád. Vydělané peníze jsou zatím pouze zpestřením a ulehčením rodinnému rozpočtu. Vadí mi vysoké příjmy v jiných, mnohem jednodušších sportech. Nechci se nikoho dotknout, ale nemyslím si, že peníze jsou rozděleny správně. Velký problém je ale pokrytí nákladů na trénink, cestování za ním a především materiálové zabezpečení. Důležité je sbírat zkušenosti a body po celém světě, což ale bez finanční podpory opravdu není možné. Změnu bych uvítal.

Když ráno vstáváte a všechno vás bolí, co vás zvedne z postele, abyste opět šel trénovat?
Když mě všechno bolí, je to nejlepší, člověk totiž cítí, že předešlý den měl smysl, a to mě motivuje do další práce. Často mě zvedá z postele dobrá hudba, ale především chuť se zlepšovat.

Sledujete i ostatní sporty, jaké a proč?
Samozřejmě. Jsou to sporty spojené s triatlonem, atletika, cyklistika, plavání. Mám ale moc rád basketbal, tenis či golf.

Co vám osobně v Karlových Varech ještě po sportovní stránce chybí, aby mohl být váš trénink ještě lepší?
Stoprocentně je to bazénové zázemí, které je v tomto městě tragické. Lépe by se jistě trénovalo s více lidmi pohromadě, což také momentálně není ideální. Jinak jsou Karlovy Vary krásným místem na trénink, běh a cyklistika jsou bez chyby.

Když máte nějakou krizi či špatnou náladu, pomáhá vám právě sport k odreagování?
Hodina tréninku v bazéně či v lese, a všechna špatná nálada, stres a zlost jsou pryč.

Co byste dělal, kdybyste nesportoval?
Asi bych se více věnoval studiu a věcem, co mě baví. Filmy, politika, historie a ekonomika.

Jak si představujete ideální dovolenou?
S kluky na gardě, což ale není moc dovolená. S přítelkyní třeba někde u moře. Rád ale chodím po horách a jezdím na vodu.

Kolik párů bot za sezonu spotřebujete?
Jelikož nejsem žádný drobeček, boty ničím vcelku rychle. Šest až osm párů jich za sezonu padne.

Co si nejraději dáte po závodě?
Vychlazený Red Bull a Big mac.

Co byste doporučil někomu, kdo chce začít s triatlonem?
Hurá do toho a půl je hotovo.

Co vám triatlon vzal a dal?
Triatlon mi přinesl nespočet chvil a přátel, na které do konce života nezapomenu. Možnost cestovat, poznávat nové kultury i lidi. Spoustu radosti, ale i smutku. Občasný obdiv i uznání. Vždycky to není ale jen o přínosech. Triatlonu obětuji hodně, zatím se mi to ale vrací dvojnásob. Letos jsem ukončil hotelovou školu maturitní zkouškou a od září budu studovat vysokou školu, obor mezinárodní vztahy. Přešel jsem do kategorie K23, kde jsou již olympijské tratě a je těžší se prosadit. Byl jsem angažován ve dvou týmech v zahraničí, a to v německém Hansgrohe a francouzském Saint Jean de Monts. Novým sponzorem je firma Specialized, která vyrábí prvotřídní kola. Jsem také podporován firmou Nike, za což moc děkuju. Je velice obtížné sehnat prostředky na tento sport, a proto jsem rád za každou jejich pomoc.