Velikým úspěchem skončila účast české volejbalové reprezentace žen ve Final Four v KV Areně. České volejbalistky vyhrály poprvé v historii Evropskou ligu. V karlovarském finále porazily Bulharsko 3:0 po setech 26:24, 25:18 a 25:23.

Oba týmy si už vítězstvím v semifinále vybojovaly účast v příštím ročníku prestižní světové soutěže Grand Prix.

Pod vedením italského kouče Carla Parisiho, který byl jmenován na konci února, Češky získaly po dlouhé době titul na mezinárodní scéně. Ze 14 soutěžních zápasů v této sezoně prohrály jen dva. A to v základní části Evropské ligy s Nizozemskem a v oslabené sestavě s Izraelem.

České reprezentantky získaly při slavnostním ceremoniálu i tři individuální ceny. Nejužitečnější hráčkou turnaje se stala univerzálka Aneta Havlíčková, nejlépe přihrávající hráčkou kapitánka a smečařka Helena Havelková a nejlepším liberem Julie Jášová. „Mám skvělé pocity, poprvé v reprezentaci jsme něco dokázaly," jásala Havlíčková v rozhovoru. „Carlo je skvělý trenér, s týmem udělal nějaký pokrok, který možná ještě není vidět, ale časem se to projeví," dodala ke svému klubovému kouči z italského Busta Arsizio.

Český tým se v Evropské lize probojoval do Final Four už loni, jenže v Istanbulu dvakrát prohrál bez zisku jediného setu. Domácí prostředí v KV Areně však dokázal během dvou svátečních dnů využít na sto procent, v sobotní klíčové bitvě zdolal Nizozemsko 3:1 a splnil hlavní cíl: vybojovat si premiérovou účast v Grand Prix.

Ve Final Four už se porazit nedaly a za bouřlivého aplausu 2000 diváků převzaly zlaté medaile. V koncovkách setů po výborném volejbalu z obou stran byly lepší než Bulharky, bodově družstvo táhly hlavně Havlíčková a smečařka Kossányiová. Poslední bod získala Havelková útokem ze zadní zóny proti trojbloku.

„Holky hrály výjimečně," vyzdvihl Parisi. „Pořád jsme v hlavě měli vítězství a podali perfektní výkon. Byli jsme odměněni za tvrdou dřinu a doufám, že tento titul je ideálním odrazovým můstkem do další práce," dodal italský kouč.

Semifinále I

Bulharsko – Srbsko 3:1 (34:32, 25:22, 21:25, 25:20)
První semifinále nabídlo souboj dvou silných celků. První set mezi Bulharskem a Srbskem se rozhodoval po napínavé přetahované. Vše vyvrcholilo až vítězným míčem Bulharek za stavu 34:32.
Druhý set byl v koncovce jednoznačnější. Bulharky sice prohrávaly 19:21, ale nakonec se radovaly, když v závěru otočily na 25:22.
Ve třetím setu vedlo Srbsko 13:20, ale Bulharky zabraly. Postupně stahovaly náskok hostí až do stavu 20:23. Následně se podařilo výběru Srbska složit na zem míč, ale výběr od Černého moře dokázal odpovědět. Nicméně náskok Srbska byl natolik vysoký, že si vítězství v setu už nenechalo vzít poměrem 25:21.
Čtvrtou sadu začaly lépe Bulharky, které se ujaly vedení 5:2. Srbky ale srovnaly na 5:5. Po technickém time-outu pokračovalo Bulharsko v cestě za vítězstvím až do stavu 20:16. Pak trenér Zoran Tvrzic nevydržel a vzal si oddechový čas. Ale ani to srbským hráčkám nepomohlo. Nakonec se z postupu do finále radovalo Bulharsko, když vyhrálo čtvrtý set 25:20.

Semifinále II

Česká republika – Holandsko 3:1 (25:17, 20:25, 25:23, 25:17)
Úvod první sady patřil Holanďankám, které šly do vedení 3:0. Ale český výběr rychle kontroval a otočil stav na 5:4. Od tohoto okamžiku byl na palubovce pouze jeden tým, a to ten český. Za stavu 23:14 dokázaly hráčky Nizozemí urvat pár bodů, ale nakonec se z vítězství v první sadě radovaly Češky poměrem 25:17.
Druhý set začal podobně, ale zrcadlově obráceně. Češky vedly, ale první technický time-out byl za stavu 4:8 v neprospěch domácího celku. Holanďanky byly i nadále při chuti a vedly už o šest bodů 12:6. Při druhém technickém time-outu svítilo na ukazateli skóre 16:11 ve prospěch týmu z Nizozemí. Následně trenér Carlo Parisi sáhl k několika střídáním, ale i tak Holanďanky vyhrály druhou sadu 25:20.
Třetí sada se nesla ve znamení dlouhého vedení domácího výběru, ale Holanďanky dokázaly stáhnout náskok 8:14 na 12:14. To předznamenalo pořádné drama. Druhý technický out byl ale vyhlášen za vedení českého týmu 16:12. Ale po několika zbytečných ztrátách dokázaly Holanďanky stáhnout náskok na 19:20. Konečný stav byl 25:23 a Češky vedly 2:1 na sety.
Čtvrtá část začala lépe pro Češky. Ty vedly už 11:7 a hostující trenér měl vybrané dva oddechové časy. I italský trenér v českých barvách Carlo Parisi si vzal time-out. Na ukazateli skóre svítilo 13:11 a pomohlo to. Domácí udělaly tři body v řadě.
Nakonec se český tým radoval po výhře 25:17 z vítězství v zápase.

O třetí místo

Srbsko – Holandsko 3:1 (25:23, 25:15, 23:25, 25:13)
První set vyhrálo družstvo Srbska, a to díky vynikajícímu finiši. Set mohla urvat děvčata z Nizozemí, když vedla 23:21, ale nepovedlo se. Ztráta, vytlučené bloky a jedna smeč v autu. To byly příčiny dokonalého obratu Srbska, které první sadu vyhrálo 25:23. Třetí sada byla jasně v režii srbského týmu. Ten si od prvních okamžiků budoval svůj náskok, který zakončil vítězstvím 25:15.
Ve třetí části začaly lépe Holanďanky, ale Srbsko dokázalo stav otočit na 9:7. Jenomže pak začala úřadovat Dijkemová na rozehrávce a Sloetjesová na smeči. Rázem vedly Nizozemky 15:11. V samotném závěru se pokusilo Srbsko set zdramatizovat, ale na vítězství v sadě to nestačilo.
Čtvrtá část začala podle not Srbska a tak také skončila. Především díky nechytatelným smečím Brankiči Mihajlovičové, která zasypala Holanďanky nechytatelnými ranami.

Finále

Bulharsko – Česká republika 0:3 (24:26, 18:25, 23:25)
Jak se říká: „Každý chvilku tahal pilku." První sada byla velice napínavá. Ani jeden celek se nedostal do většího vedení a nakonec rozhodovala jedna chybička. Tu udělala na příjmu Hristina Rusevová, a sada tak poměrem 26:24 skončila ve prospěch české reprezentace.
Jako přes kopírák. Tak vypadal i druhý set finálového boje. Za stavu 8:8 se povedl Češkám trhák o čtyři body, který si nějakou dobu udržovaly. Když svítilo na ukazateli skóre 12:16, přišel další trhák svěřenkyň trenéra Parisiho. Postupně se dostaly do vedení 19:12. Nakonec český tým vyhrál 25:18.
Solidní náskok v podobě pěti bodů měly Češky i ve třetí sadě. Přesněji 19:16, ale Bulharky se dokázaly do utkání vrátit, když srovnaly postupně až na 22:22. Drama vrcholilo. Trenér Bulharska si vybral druhý oddechový čas a snažil se své hráčky nabudit. Stav 24:22 znamenal dva setboly pro český tým. První Bulharky odvrátily. Druhý už ne.