Trať závodu má „sebevražedných" 17,2 km a vede od startu ve známém letovisku Perštejně, přezdívaném též Český Meran, až na nejvyšší vrchol Krušných hor Klínovec, celkové převýšení dělá 904 metry. Stoupání přitom není rovnoměrné, prvních zhruba osm kilometrů se běží pořád do kopce, pak následuje dalších zhruba osm kilometrů ve zvlněném terénu a na závěr krajně obtížný výběh po „dámské" sjezdovce na Klínovec.

Prestižní závod láká každoročně kolem stovky vytrvalců, jubilejní 20. ročník loni běželo 109 mužů a žen. Jako první byl na Klínovci český reprezentant v běhu na lyžích Lukáš Bauer, který trať zvládl v čase 1:13:37, nejrychlejší ženou pak byla rokycanská Zlata Lukášková, které naměřili 1:34:08 hod.

21. ročník horského běhu Perštejn – Klínovec se koná tuto sobotu 14. července, přihlášky se přijímají od 9:30 na koupališti v Perštejně a start je u pomníku Václava Řezáče v Perštejně v 11:00 hodin. Pořadatelé zajišťují občerstvení na trati, oběd v cíli a odvoz závodníků z Klínovce zpátky na místo startu autobusem.