Pak už se přesměrovaly oči fanoušků na Velas, kde byl start kategorie hobby, štafet a hlavně dalšího dílu Czech Xterra Tour.  V kategorii hobby se představily hned dvě velké sportovní hvězdy, a to Martin Krňávek a Stanislav Řezáč.  Pro Řezáče, který se může pyšnit titulem krále bílé stopy, to tak  byla jedna velká premiéra.  Vítězství si v hobbíkách po zásluze odnesl Ondřej Petr, který zvládl objemy 0,4 m plavání, 14 km na MTB a 5 km běhu v čase 0:55:41.  V konkurenci 107 triatlonistů se nakonec usadil Řezáč na skvělém druhém místě, když za sebou nechal favorita této kategorie, kamaráda Martina Krňávka.  V kategorii žen hobby slavila triumf plzeňská triatlonistka Martina Janoušková. Na druhém místě skončila Petra Nováková a triatlonový bronz brala Martina Kabilová. Pak už na program přišel zlatý Xterra hřeb. A šlo o hodně, o mistrovské tituly. Hlavní závod na 1200 m plavání, 32 km na MTB a 10 km běhu nakonec ovládl Jan Kubíček, který zakončil závod v čase 2:11:48 a před druhým Pavlem Jindrou měl více než minutový náskok. Na třetí pozici se umístili Jiří Klíma a Jonáš Vojtěch. Ivana Loubková pak opanovala na stejné distanci závod žen s výrazným náskokem a v cíli se radovala ze svého čtvrtého titulu. Ve třetině trasy na kole dohnala pětiminutovou ztrátu z plavání a běžeckou část už zahájila na prvním místě.  Před druhou Lenkou Cibulkovou z Českého Brodu doběhla do cíle o téměř osm minut dříve. Třetí skončila Tereza Rudolfová.
Výsledky, Xterra Ostrov:
Muži: 1. Jan Kubíček 2:11:48,5, 2. Pavel Jindra +1:11,8, 3. Jiří Klíma a David Janda +3:14,5, 5. Václav Holub +3:38,7, 6. Martin Jiskra +3:48.
Ženy: 1. Ivana Loubková 2:37:34,5, 2. Lenka Cibulková +7:37,2, 3. Tereza Rudolfová +13:13,6, 4. Kateřina Loubková +18:40,5, 5. Markéta Roubalová +19:47,7, 6. Mariana Smutková +20:42,5.