Ještě ani prach nestihl dosednout na archivní materiály Ceny města Karlovy Vary z doby, kdy se v této významné chovatelské zkoušce publiku představil hvězdný Darsalam, historicky nejlepší český rovinový kůň všech dob, a už se může tento vytrvalecký dostih na trati dlouhé 2000 metrů pyšnit další nebývalou pozorností. Tuto neděli se krátce před čtvrtou hodinou odpolední do boje o 180 tisíc korun vydá, vedený žokejem René Koplíkem, další „borec“. Bude jím Blue Coral, historicky nejdražší plnokrevník v českém majetku.

Tmavý hřebec byl zakoupen na konci minulého roku v Irsku pro stáj Dr. Charvát a jako svěřenec manželů Váňových svůj letošní křest v květnu proměnil v jistý triumf na rakouské půdě. Následkem nezaviněného zranění několik málo vteřin před startem Velké jarní ceny a následného tréninkového výpadku se mu zkomplikovala zdánlivě jednoduchá cesta za jednoznačným cílem – tedy prvenstvím v Českém derby.

Náhradní a rozehřívací program na německém závodišti v Drážďanech skončil skvělým 3. místem za domácími favority. Následovalo účinkování v samotném vrcholu klasického ročníku a tam hřebec naznačil, že mu budou svědčit spíše kratší tratě. Ve spojení s jeho vysokou třídou a optimální vzdáleností v hlavním dostihu letošního předposledního mítinku ve Dvorech je pasován do role favorita. Startovní listina dostihu s přívlastkem „Memoriál Josefa Dolejšího“ je při pohledu na pouhou pětici jmen více než skromná, ale kvalitou vše vynahrazuje. Překazit smělé plány Blue Corala by mohl respektovaný bělouš Paldox (ž. Rája), nedávný vítěz mosteckého Zlatého poháru. Dobrý dojem zanechal ve zmiňovaném dostihu také za ním těsně druhý Torlus (ž. Chaloupka).

Ten navíc karlovarskou dráhu dokonale zná, startoval v Ceně města dva roky v řadě za sebou a v roce 2005 dokonce zvítězil. Uchazečem na umístění nejlepší je s určitostí také čtyřletý hnědák Taminos Love (T. Lukášek), využije-li zkušenosti z dostihů nejvyšší kategorie ve svůj prospěch. Papírově nejslabší, zároveň jedinou klisnou a také jedinou zástupkyní českého chovu v této společnosti je Morganeta (V. Korečková), která se letos prozatím prezentovala v nižších dostizích. Sedmidílný sportovní program, který v souvislosti s přímým televizním přenosem netradičně startuje již ve 13.30 hodin, nabídne další skvělou podívanou zásluhou Ceny spol.

Sokolovská uhelná, překážkového dostihu III. kategorie. Na trať dlouhou 4200 m se vydá osm aktérů a největší pozornost bude směřována ke čtyřletému Taggs Shadow, který se v sedle se svým trenérem i jezdcem Václavem Lukou pokusí o ojedinělý hattrick. Prozatím totiž přesvědčivě opanoval oba překážkové dostihy konané v letošním roce na karlovarském oválu. Druhým nejvážnějším adeptem na prvenství je svěřenec Josefa Váni Paracchini. Červnového vítěze významem hodně ceněného dostihu v italském Meranu povede Josef Váňa mladší. Díky jednomu vítězství a třetímu místu zná zdejší dráhu také Tammyjoom (L. Urbánek) a jeho šance na dobré umístění se tak zvyšují. Poprvé se českým divákům představí čtyřletý valach My Star Lora (L. Sedlář), ale svými výkony v dostizích daleko za našimi hranicemi budí zasloužený respekt.