„K tomuto záměru bychom využili průmyslovou zónu. Buď jen ve vlastní režii, nebo bychom k projektu přizvali i soukromé investory. Chceme využít všechny možnosti. Podle našich informací by občané nebyli proti. Na rozdíl od větrníků, s nimiž souhlasí jen málokdo,“ vysvětlil starosta. Zároveň ale dodává, že to nebude jednoduché. Projekt naráží na zamítavé stanovisko společnosti ČEPS, provozující ze zákona přenosovou soustavu. A ta podle starosty už prý nemá na odběr energie v soustavě potřebnou kapacitu. Druhým problémem je fakt, že Bochovu stále hrozí sankce za údajně špatně použité dotace státu. Pokud by Bochov neobdržel od Ministerstva financí výjimku, pak by státu musel celkem vrátit 57 milionů korun. A to by městskou pokladnu zruinovalo.

Přesto starosta věří, že tento katastrofický scénář nenastane a město hrozbu odvrátí. „Jak jsme si ověřili, obnovitelné zdroje energie jsou stále v kurzu a prodej energie, i když její ceny mají v budoucnu klesnout, by nám finančně výrazně pomohl. Snažíme se proto s ČEPSem dohodnout. Kdyby se to podařilo, pak by nám v cestě nic nestálo a během příštího roku bychom mohli elektrárnu postavit,“ dodal starosta.

Podle starosty Egerta by se vložená investice Bochovu vrátila. Energii by město prodávalo a za tak zvanou fotovoltaickou elektrárnu si investor připisuje zelené bonusy garantované státem na dalších dvacet let. „Sluneční elektrárna by měla při současné účinnosti a životnosti solárních systémů životnost dvacet až pětadvacet let,“ dodává starosta, který se domnívá, že přenosovou soustavu více než fotovoltaické elektrárny narušují právě větrníky.