Byt 2+1 na Chebsku za poslední rok zdražil průměrně zhruba o 20 procent, zvýšení cen nahrává zejména nízká nezaměstnanost v okrese, shodují se realitní experti. Naopak velmi levně lze i přes mírný nárůst cen pořídit byt na Sokolovsku, oproti Chebsku průměrně až čtyřikrát levněji. Vyplývá to z údajů serveru realitycechy.cz.

Zatímco na Chebsku lze aktuálně byt 2+1 pořídit průměrně za 2,3 milionu korun, na Sokolovsku stojí stejně velký byt průměrně jen necelých 545.000 korun. Na Karlovarsku lze pak takovou nemovitost koupit průměrně za 1,9 milionu, uvádí server, který vývoj cen bytů sleduje už deset let.

„Nárůstu cen bytů na Chebsku nahrává jednak rozvoj v průmyslové zóně a pak také fakt, že se vůbec žádné nové byty nestaví. Největší zájem je zejména o malometrážní byty 1+1 a dále o byty pro rodiny s dětmi," řekla Božena Lakomá z realitní společnosti Reala Lakomá v Chebu. Ceny se podle ní ale už dále zvedat nebudou. V nabídce zůstávají především panelákové byty, lidé mají spíš zájem o byty ve starší zástavbě s vlastním vytápěním.

Podle Davida Keilhauera z karlovarské pobočky kanceláře Dumrealit.cz ceny bytů v Karlových Varech aktuálně spíše stagnují. „V některých oblíbených lokalitách, jako jsou Drahovice nebo Tuhnice, ceny samozřejmě mírně stoupají, naopak například v Rybářích ceny spíše stojí. Trh s nemovitostmi negativně ovlivnil odliv ruských hostů," řekl Keilhauer. Velký vývoj prodělaly ceny bytů v Ostrově. Zatímco před rokem tam lidé pořídili byt 2+1 za 500.000 až 600.000 korun, nyní se ceny pohybují mezi 700.000 a 800.000 korunami. I v Ostrově se v posledním roce rozvíjí průmyslová zóna a dostupné byty jsou tam vyprodány.

Opačná situace je s cenou bytů v Sokolově. „Ceny městských bytů se odvíjejí od lokality, v méně oblíbených lokalitách musíme ceny bytů snižovat, aby se prodaly," řekl starosta Sokolova Jan Picka (ČSSD).

Lidé se podle něj chtějí vyhnout hlavně sousedství nepřizpůsobivých občanů. I v Sokolově ceny bytů za poslední rok mírně rostly, nízkým cenám ale nahrává mimo jiné vysoká nezaměstnanost v regionu. V některých obcích na Sokolovsku, jako je Rotava, Bukovany nebo Vintířov, lze byt 2+1 s výměrou kolem pětapadesáti metrů čtverečních pořídit i za méně než 250.000 korun.