Dotační peníze začínají být nazývány penězi čertovskými a vždy je podezření, že bylo třeba něco upravit tak, aby se jednak peníze získaly a jednak peníze řádně vyúčtovaly. Dotace poskytuje v podstatě každý – Evropská unie, stát, kraje, obce, neziskový sektor a třeba i charitativní instituce. Některé oblasti naší činnosti jsou však na dotacích přímo závislé.

„Určitě jsou potřeba na široké spektrum lidské činnosti, ale z mého pohledu upřednostňuji sociální služby a prevenci. Mnohdy nejsme schopni si sociální služby koupit za jejich plnou cenu, a tak existuje možnost pro potřebné je získat zadarmo, to zajišťuje pouze neziskový sektor,“ říká Hana Šnajdrová z ANNA KK a pokračuje: „Problém není, komu dotace ano a komu ne, ale spíše v tom, co můžete účtovat a co nemůžete, většinou se úplně zapomíná na lidi, kteří pracují, a finance jsou určeny na jiné služby. Bylo by lepší se ucházet o veřejné zakázky než o dotaci, kdy můžete zaplatit i lidi, kteří pro smysluplnou věc pracují, proto bychom uvítali možnost soutěžit plnohodnotně jako komerční subjekty. Práce v neziskovce neznamená, že nebydlíte, nejíte, nejezdíte autem a nemáte děti, o které se musíte starat, je to práce jako každá jiná.“

Je skutečně veřejně známým tajemstvím, že dotace jsou jen mizivým zlomkem financí, které jsou vydávány z veřejných rozpočtů na podporu společenských aktivit. Většina finančních prostředků proudí do firem prostřednictvím nákupu služeb a různých dodávek přímo z rozpočtů jednotlivých institucí.

Dotace v podstatě působí mnohdy spíše komplikace, jsou předmětem politických tahanic, jsou používány jako prezentace podpory té či oné oblasti a mnohdy se zapomíná na podstatu projektů, pro které jsou určeny.

Největší část dotací tradičně rozděluje stát, prostřednictvím jednotlivých ministerstev a agentur. Dotace je třeba vyčerpat a zúčtovat a papírově nepochybit, a to zaměstnává opět velkou řadu úředníků, kteří opět zatěžují veřejné rozpočty a do jejich rozhodování mnohdy vstupuje centrální politika, která si tak kupuje své voliče.

„ Bylo by možná lepší rozdělit státní dotační prostředky podle počtu obyvatel a poslat je přímo obcím a městům, které nejlépe vědí, co je třeba podpořit a dotovat, někde to může být škola, jinde divadlo nebo pečovatelský dům, ale hlavně se peníze dostanou blíž k lidem, kteří je skutečně potřebují,“ říká Petr Zahradníček, místostarosta z Lokte.

Postupně budeme pro vás čtenáře hledat, kde dotace jsou a jak si můžete zažádat. Budeme rádi i za vaše příspěvky o zkušenostech s čerpáním dotací.

Jaroslav Dolina