Provozovatelé si proto mnou ruce a předhánějí se v nabídkách, které mají přitáhnout návštěvníky. Kempy lákají na venkovní bazény, golf, možnost rybolovu v soukromém rybníku, jiné třeba na laserovou střelnici nebo jízdu na raftu. Možnost zahrát si volejbal, stolní tenis či si zapůjčit kola už se bere jako samozřejmost.

Do kempů v okolí Karlových Varů nemíří samozřejmě jen Karlovaráci, ale i hosté z ostatních krajů, a v neposlední řadě také cizinci. Lákají je sem tradičně lázně, ale také města Loket, Bečov nebo třeba Svatošské skály, jež vábí kvůli nově vybudované cyklostezce nejen nadšence kol, ale i turisty a „nordicwalkingáře", kteří se v poslední době množí jako houby po dešti. Pro čtenáře Deníku jsme vybrali výčet kempů v okrese.

Radošov

Kemp Na Špici, který leží v Radošově asi 15 km od Karlových Varů, patří k těm, které mají velice dobré zázemí. Kromě chatek přiléhá ke kempu ještě hotelová budova, v níž mohou návštěvníci využít třeba solárium, před budovou se potom mohou vykoupat ve venkovním bazénu. Právě v tomto kempu si můžete zastřílet na laserové střelnici, sjet řeku na raftech, zahrát si volejbal. Žádnou novinku kemp na letošní rok nepřipravil. „Nové atrakce jsme do kempu nepřidali, protože nezbývají finance. Ty dáme všechny na údržbu kempu, " zmínila majitelka kempu Hana Ztratilová. Právě údržby spolknou největší podíl financí, které mají kempy k dispozici. Jsou to běžné opravy a úpravy zařízení, jako například nátěry chatek, oprava sociálního zařízení, nová výmalba. „Za to alespoň ceny zůstávají stejné, jako tomu bylo v minulé sezoně, a doufáme, že tak přilákáme více návštěvníků, " dodává Ztratilová.

Počet návštěvníků ovlivňuje především počasí. To, jestli kempy blízko Ohře přilákají více lidí, závisí i na sjízdnosti řeky, protože hodně ubytovaných tvoří samotní vodáci.

Sadov

Velmi oblíbený je u návštěvníků autokemp Sasanka. Rozlehlý kemp, vzdálený necelých šest kilometrů od Karlových Varů, je především v létě hojně navštěvovaný i díky probíhajícímu festivalu. Návštěvníci sem tak přijíždějí z celé republiky, ale i ze zahraničí. Ubytování v chatkách můžete doplnit tenisem, děti využijí hřiště. „Kemp můžu velmi doporučit. Setkali jsme se s mimořádným přístupem majitelů, překvapila nás vysoká úroveň sociálního zařízení. Nehledě na to, že kemp je vynikající jako výchozí základna pro spoustu výletů do okolí," dodala jedna z návštěvnic.

Olšová Vrata

Camping Vítkova hora na to šel od lesa. Už třetí sezonu nabízí takzvané balíčky pro seniory v rámci projektu „Vítkova hora pro všechny generace". Senioři si tak v rámci pobytu vyzkouší golf, nordicwalking nebo vyjedou s průvodcem do Karlových Varů na celodenní výlet lázeňskými lesy. Kemp nezapomíná ani na ty nejmenší a v rámci balíčku pro seniory s dětmi nabízí atrakce, které zajímají ty nejmladší. Třeba jízdu na terénní koloběžce, lanovou houpačku a lanové prolézačky.

Návštěvníci si tu v neposlední řadě mohou zahrát beach volejbal, obrovské venkovní šachy, ruské kuželky, stolní tenis a jiné. Co se týká novinek, tak ty jsou hlavně toho provozního rázu. „K letošnímu roku jsme vložili peníze hlavně do údržby, nechali jsme například vybudovat nové sociální zařízení," doplnil ředitel Jiří Dufek. Jako u ostatních zařízení v okolí, i zde provozovatelé ceny zachovali.

Nová Role

Kemp v Nové Roli profituje především díky rybníku, u kterého se nachází. Písková pláž, která je stále udržovaná, láká v letních měsících spoustu návštěvníků. A nejen těch Novorolských. Hojně sem přijíždějí i občané okolních měst. Užít si vodních radovánek rády přícházejí hlavně maminky s dětmi. „Ano, jezdíme sem moc rádi, protože je tu široký břeh a pozvolný vstup do vody. Dítě si tu může hrát po kotníky ve vodě, je spokojené a já taky," dodala jedna z každoročně přijíždějících maminek. Na to reagovalo i město, které nechalo v areálu koupaliště letos postavit lanovou prolézačku pro děti. Kemp těží také z toho, že v těsném okolí se nacházejí beach volejbalové a tenisové kurty a fotbalové hřiště. Návštěvníci sem přijíždějí tedy hlavně v létě, ačkoliv je kemp v provozu celoročně. „V létě má kemp plně obsazeno, jezdí k nám spokojení návštěvníci, kteří se rádi vrací. V ostatních měsících už je to samozřejmě s návštěvností horší," podotkl provozovatel Petr Dolejš.

Mezirolí

Prostředí rybníku využívá i Sportcamp v Mezirolí. V pěkném prostředí nacházejí k ubytování chatky, ale pro náročnější i v penzionu. Celý areál je zrekonstruovaný po bývalém pionýrském táboře a na své si přijdou nejen milovníci klidu, ale také sportovní nadšenci, kteří si mohou „zapinkat" plážový volejbal nebo streetball. I tady provozovatel zaměřil finance na zvelebení a údržbu areálu. Kemp už má své stálé návštěvníky, kteří jezdí každý rok. „Máme tu stálice, kteří nás navštěvují každý rok. A jedná se o lidi z Karlovarska i z celé republiky. Cizinci k nám zavítají výjimečně," doplňuje provozovatel kempu Tomáš Vaněk.

Nejen do klasických kempů můžete v létě vyrazit. Na agroturistiku vsadili například na ekofarmě U Chlupáčků, která se nachází v Horním Slavkově. Při pobytu můžete využít bazén, zahrát si ping-pong, ale především, máte-li chuť, se zapojit do práce na farmě.

Štěpánka Becková