Výstavba nové budovy výzkumného a vývojového centra se zkušebnou spolu s novými pozemky vyšlana160 milionů korun. Do nově postaveného objektu se přestěhuje stovka zaměstnanců plzeňské pobočky firmy. Ta se zde bude zabývat vývojovou činností. Podle výkonné ředitelky Vladislavy Česákové je pro výrobu firmy a pro splnění představ a požadavků zákazníků vývojová a výzkumná činnost důležitá.

Právě výzkumná a vývojová část se zajišťuje v Plzni. Společnost ZAT po začlenění Škody Controls sídlila v areálu Škody v Doudlevcích. „Tyto prostory byly pro nás nevyhovující. Proto jsme se rozhodli pro vybudování nového komplexu,“ řekl předseda představenstva ZAT Jaroslav Scharf.

Zvažovali ještě prý jiné možnosti, včetně rekonstrukce původní budovy, ale nakonec se rozhodli i vzhledem k dobré dopravní obslužnosti lokality pro místo poblíž obchodního centra Olympie. „Chtěli jsme, aby budova byla kvalitní i po architektonické stránce,“ sdělil Scharf. Podle něho je možné, že firma postaví vedle budovy, která byla v pátek otevřena, další. Hlavní sídlo společnosti ZAT je v Příbrami, kde je umístěna výroba a část vývoje. Podíl devadesáti pěti procent ve firmě získala před nedávnem kyperská společnost Brixen.

ZAT se kromě energetiky orientuje na dopravu, povrchovou těžbu a distribuci plynu. Má zastoupení v Bulharsku, Egyptě, Indii, Íránu, Jemenu, Jordánsku, Sýrii a Mongolsku.