Není běžné, aby obec sama provozovala hotel. Město Spálené Poříčí se do tohoto druhu podnikání pustilo. Před rokem otevřelo v areálu zdejšího velkostatku hotel Ve Dvoře. Z polorozbořené ruiny se tak stala reprezentativní budova.

Opravy vyšly na 20 milionů korun. „12,4 milionu korun se nám podařilo získat jako dotaci z fondů Evropské unie,“ uvedl starosta Spáleného Poříčí Pavel Čížek. Město investovalo prostředky, které získalo prodejem jiné části areálu statku soukromé firmě. Uvnitř hotelu návštěvníci naleznou dvacet šest dvoulůžkových pokojů, restauraci a také společenský sál s mohutnými sloupy a klenbami.

Původně sloužil jako historická barokní konírna, za dob JZD se tady chovali vepři. Sál je zvukově izolovaný od pokojů, aby hosté nebyli rušeni. „Snažíme se hotel rozjet. Loni jsme ho zkolaudovali, konají se zde svatby i semináře,“ upřesnil místostarosta Spáleného Poříčí Jindřich Jindřich. Jedna z hostin se v sále uskutečnila i o tomto víkendu. Podle Čížka je hotel vhodný hlavně pro pořádání firemních akcí typu seminářů a školení, kdy se mohou účastníci přímo školit v přednáškovém sále a hned vedle bydlet.

Provozováním hotelu podnikatelské aktivity Spáleného Poříčí nekončí. „Chceme postupně doopravit zbytek areálu. Mohl by zde vzniknout bowling nebo půjčovna kol. Také bývalé pivovarské sklepy by byly vhodné k provozování pivovaru nebo vinotéky,“ podotkl Jindřich. Město ale nemá potřebné personální kapacity na zajištění celého velkostatku, ani to není hlavním cílem celého projektu.

„Chtěli bychom sem přilákat jiné podnikatele, kterým bychom vyšli maximálně vstříc,“ doplnil místostarosta. Spálenopoříčtí představitelé počítají s tím, až se jim hotel podaří dostat do podvědomí veřejnosti a návštěvnost se ještě zvýší, provozovatelem se stane nějaký soukromý subjekt.