Už koncem týdne vyjedou do polí kombajny a také v Karlovarském kraji začnou žně.

„Už to vypukne. Čekalo se, protože obilí nebylo zralé. Nyní se už ale dá říct, že žně jsou na spadnutí,“ uvedl Josef Erhard, předseda Regionální agrární komory. Právě tato instituce podporuje podnikatelské aktivity v zemědělství, potravinářství a lesnictví v Karlovarském kraji.

Jako první vyjedou do polí kombajny na Žluticku. „Obilí musí být dostatečně suché. Jenom tak odpadnou zemědělcům další náklady, protože letos se musejí vyrovnat s vyšší cenou nafty.

V Karlovarském kraji se letos sklízí obilný ječmen, pšenice a pochopitelně řepka. Její žluť zbarvila krajinu téměř v celém kraji. Ekonomicky zajímavou plodinou, i když rizikovou plodinou, je také bílý mák. Lány s mákem sahají od Bezvěrova až k Útvině. „Zemědělci zkoušejí pěstovat leccos, ale musíme si uvědomit, že Karlovarský kraj je mírně vlhký a mírně chladný, takže na experimenty zde není prostor,“ vysvětlil Josef Erhard.

Právě současné počasí zřejmě zemědělcům na Žluticku zkříží plány.

„Na žně se chystáme, ale do konce týdne zřejmě nesekneme. Snad se vyprší do středy. Prostě uvidíme,“ uvedl Vladimír Vrzáček ze zemědělského družstva v Novosedlech. Zdejší farmáři hospodaří na půdě o výměře přes tři tisíce hektarů.

„Obiloviny zabírají 1 200 hektarů. Sklízíme ječmen jarní, ozimý a pšenici. A pochopitelně řepku,“ vysvětlil předseda družstva. Do polí zde vyjedou čtyři kombajny. Dva má novosedelské družstvo vlastní, jeden až dva si půjčí na výpomoc.⋌