Návrat českých a německých hostů například potvrzuje hotel Thermal. „My jsme nastavili kosmopolitní systém, tedy orientujeme se na všechny národnosti. A tento trend se nám daří držet," uvedl ředitel Rudolf Mašata.

Obsazenost hotelu Thermal je v těchto dnech na 77 procentech. Také hotel Imperial zaznamenal menší úbytek ruských návštěvníků, než tomu bylo například před rokem. „Pokles hostů z Ruska loni naskakoval po pěti, deseti procentech, letos už jsou to jen jednotky procent," uvedl ředitel hotelu Jiří Švaříček. Dodal, že ačkoli letos přibylo českých klientů zdravotních pojišťoven, ti zatím nepředstavují významný podíl.

Úbytek klientů zaznamenávají lázeňské hotely v medicínsky pojaté komplexní lázeňské péči. A mění se i délka pobytu, ta se zkracuje, ale počet přenocování zůstává na stejné úrovni jako v loňském roce.

S úbytkem ruských hostů v lázních se pere i karlovarské mezinárodní letiště. Pokles je padesát procent. „Jenomže to není jenom v tom, že do Karlových Varů přilétá méně hostů z Ruska. Musíme vzít v úvahu i to, že skončila linka Aeroflotu a ruští hosté začali létat do Prahy s jiným přepravcem," vysvětlil ředitel letiště Václav Černý.

Tento přepravce ale nyní zkrachoval, takže je naděje, že se původní letecký most obnoví. „A to bychom si výrazně polepšili. Navíc pracujeme na dalších linkách. Snažíme se propad zastavit," vysvětlil ředitel.