Dohromady dostane 5 projektů, které v Karlovarském kraji uspěly, téměř 334 tisíc korun. ČSOB pětici ocenila částkou 150 tisíc Kč, veřejnost navíc přispěla sumou 183 818 Kč. V letošním jubilejním ročníku se totiž o přízeň přispěvatelů ucházel v každém regionu jeden projekt navíc. Z celkem přihlášených 367 projektů tak odborná porota vybrala v každém z 15 regionů 4 a pátý poslala do finále pomocí divoké karty veřejnost.

„Je skvělé, že i ve složité ekonomické situaci lidé podpořili prospěšné aktivity a vybrali mezi sebou rekordní částku! Veřejnost už tradičně poslala nejvíce peněz lidem s hendikepem, nemocným, dětem, mladým a rodinám. V poslední době také roste zájem o projekty zaměřené na životní prostředí, rozvoj regionů a ochranu zvířat. Mám velkou radost z toho, že stále držíme spolu a dohromady pomáháme tam, kde to má smysl,“ říká Petr Hutla, vrchní ředitel a člen představenstva ČSOB.

Toulavé kočky a divoká zvířata nebudou trpět

Zapsaný spolek Feliti club se dlouhodobě stará o kočky, které se kvůli nezodpovědným lidem ocitly bez domova. Kromě krmení jim organizace poskytuje i základní ošetření. „Jsme jedinečný projekt, který nejen chrání kočky bez domova, ale zároveň humánní cestou formou kastrace reguluje jejich počty. Je totiž potřeba chránit křehkou rovnováhu ekosystému - tedy chránit nejen kočky, ale i ptáčky a ostatní drobné živočichy,” říká Alena Pávková ze zapsaného spolku Feliti club. ČSOB na projekt přispěla 50 tisíc Kč, veřejnost vybrala 74 867 Kč.

Pomoc nejen pro ukrajinské uprchlíky

Na druhém místě skončil projekt Krajské knihovny Karlovy Vary, která pro ukrajinské uprchlíky připravila kurzy českého jazyka. Organizace získala od ČSOB 40 tisíc Kč, lidé přispěli 40 100 Kč. Třetím nejúspěšnějším uchazečem je Hospic svatého Jiří, který se v domácím prostředí stará o nevyléčitelně nemocné. Projekt dostal od ČSOB 35 tisíc Kč, veřejnost mu poslala 37 050 Kč. Čtvrtou podpořenou organizací je zapsaný ústav „Dětský úsvit”, který pomáhá nejen dětem v náhradní rodinné péči. Jeho projekt získal od ČSOB 25 tisíc Kč a od veřejnosti 30 000 Kč. Úspěšnou pětici doplňují Sociální služby v Kynšperku nad Ohří, které veřejnost podpořila částkou 1801 Kč.

INFOBOX
- 15 regionů
- 75 podpořených projektů
- celková částka 4 872 269 Kč
- nejúspěšnější projekt v každém regionu dostal od ČSOB 50 000 Kč, další 4 si připsaly 40 000 Kč, 35 000 Kč a 25 000 Kč a 10 000 Kč
- program ČSOB pomáhá regionům podpořil za 10 let již více než 1400 projektů celkovou částkou přesahující 66 milionů Kč

Zdroj: Youtube