Filmový festival v Karlových Varech se překlenul do svého druhé půle. Do lázeňského města se nevydaly jen hvězdy a lidé ze šoubyznysu, ale také kontroloři České obchodní inspekce (ČOI). Ti i na letošním ročníku kontrolují, zda obsluhy občerstvení zákazníky nešidí. A zatímco vloni konstatovali vysokou míru předražení, letos zatím neshledali žádná výrazná pochybení. Vloni přitom byli barmani schopni okrást lidi i o desítky korun - ve 150mililitrovém nápoji prodala obsluha víno, kde bylo ve skutečnosti o pětinu méně prosecca, než mělo být. Rozdíl pak činil neuvěřitelných 45 korun.

Jídlo lze na festivalu opatřit na každém rohu.
Ceny se zvýšily i na festivalu. Zdražilo pivo, klobásy i zmrzlina

„Letos jsme zatím provedli šest kontrol během víkendu, dvanáct pak v pondělí. Z osmnácti případů tak naši zaměstnanci za tyto dny zaregistrovali jen sedm pochybení menšího charakteru. Konkrétně šlo o chybějí cenovky či doklady, používání neověřených mír a vah, něco málo bylo předražené. Jednalo se asi o patnáct procent,“ uvedl ředitel ČOI v Plzni Jan Řezáč.

Ten nicméně konstatoval, že praxe na základě uplynulých ročníků je taková, že počet pochybení se pohybuje až kolem padesáti procent. Běžně zaměstnanci inspekce podniknou za 9 dní sto kontrol. „Máme před sebou dva dny svátků a inspektoři vyrazí do terénu také večer, kdy je situace poněkud jiná než za bílého dne. Sám jsem zvědavý, jak tyto večerní kontroly dopadnou,“ poznamenal Řezáč.

Trojice obžalovaných Jan Teleki (bílá košile), Petr Pávek (světle modrá košile) a Jan Štěpnička před vynesením rozsudku.
Vražda vyhazovače: Vinen je pouze Pávek, Štěpnička a Teleki jsou na svobodě

Jak potvrdil, míst, kde by zaměstnanci ČOI mohli působit, rok od roku přibývá. Letos je jich zřejmě nejvíce za celou historii festivalu. Každé vhodné místo ve festivalovém centru je totiž zastavěno provizorním občerstvením. Lidí, kteří ale dohlížejí na poctivost prodávajících, je stále stejně. „Je to pro nás náročnější. A i když jde o největší takovou akci nejen v regionu, ale vůbec na území České republiky, v posledních letech nejsou kontroly tohoto typu naší hlavní činností. Nebylo přitom výjimkou, že jsme v minulosti naše kapacity posilovali lidmi z jiných částí republiky,“ uzavřel ředitel ČOI.