Zúžené jízdní profily, sněhové bariéry a chodníky doslova zasypané sněhem. Přesně tak to vypadá zejména v horských městech a obcích na Sokolovsku. Nejhorší situace je na Kraslicku, kde tak tuhou zimu nepamatují už desítky let. Na úklid sněhu tam už nestačí běžná technika silničářů a technických služeb. Tuny sněhu je totiž nutné odvážet.

„Technika je v ulicích až šestnáct hodin denně, ale na některých místech už není kam odklízet,“ líčí ředitel Technických služeb v Kraslicích Karel Tetur. Povolány tak musely být nakladače, které odklidily sníh už z řady ulic. „Musíme najímat soukromé firmy. Za odvoz sněhu jsme zaplatili už sto tisíc korun,“ poznamenal ředitel. Tuhá zima se podle jeho slov podepíše na zvýšených nákladech. „Snažíme se proto alespoň šetřit na posypových materiálech,“ doplnil.
Na odvoz sněhu na Kraslicku se vrhli i krajští silničáři. Řidiči měli například potíže při průjezdu ulicí Havlíčkovou směrem na turistickou obec Stříbrná. Kvůli zúženému jízdnímu profilu tam auta už pomalu nemohla projet. Silničáři tam vyčistili úsek dlouhý zhruba čtyři sta metrů. „Museli jsme tak různě kličkovat, abychom se s protijedoucím autem vyhnuli. Teď už se tam dá projet bez problémů. Vejdou se vedle sebe dvě auta,“ řekl řidič Pavel Kertész.

Se sněhovými bariérami se potýkají i horské vesnice. Například radnice v Bublavě už také byla nucena objednat si na likvidaci sněhu soukromou firmu. „Její technika tu dva dny takřka nepřetržitě odvážela sníh. V permanenci je pak i obecní traktor,“ řekl starosta obce Igor Jirsík. Dodal, že radnice si bude muset techniku znovu objednat, aby prorazila cestu na vrcholy Aschberg a Bleiberg. Fréza silničářů pak musela rozšířit jízdní profil k hraničnímu přechodu.