Jak moc klesla produkce vepřového, ilustrují poslední čísla Českého statistického úřadu. V roce 2007, v období od 1. až do 3. čtvrtletí, se v kraji vyprodukovalo celkem 2018 tun masa, z toho tehdy bylo 1528 tun vepřového.

Za stejné období loňského roku místní farmáři dodali 534 tun masa, z toho jen 62 tun vepřového. Pro srovnání, sousední Plzeňský kraj hlásí více než 17 000 tun, a z toho 11 600 tun vepřového.

„Nůžky jsou velmi rozevřené. Jen ceny krmných směsí se za poslední dobu vyšplhaly do astronomických výšek. A výkupní ceny vepřového masa šly rapidně dolů," vysvětluje situaci předseda krajské agrární komory Josef Erhard.

Podle něj se tak chov prasat farmářům jednoduše nevyplácí. „Když dají více za výrobu, než kolik utrží," uvedl Erhard s tím, že rentabilita produkce vepřového je nízká.

„Situace by se možná mohla trochu zlepšit," uvedl předseda s tím, že v loňském roce

Agrofert Holding podnikatele Andreje Babiše koupil na Chebsku zemědělské firmy skupiny Mavex.

„Tam se zřejmě opět vrátí k chovu vepřů. Agrofert totiž vyrábí krmné směsi, tak si to budou moci dovolit," myslí si Erhard.

„Chov prasat se prostě nevyplácí, je to kvůli souběhu několika okolností," souhlasí se šéfem agrární komory Vladimír Matějů, jednatel Statku Bor.

S hovězím dobytkem to mají podle Erharda farmáři jednodušší. „Krávy se venku pasou, není k tomu zapotřebí tolik lidí," tvrdí předseda.

„Navíc lidé, když slyší, že mají dělat u prasat, tak nechtějí a nehrnou se. Je s tím docela problém," doplnil Matějů.