Kdo by si myslel, že porcelánka v Nové Roli už se po krizi nevzpamatuje, ten by se mýlil. Továrna opět vyrábí a postupně si získává kredit, který ztratila porcelánka v období, kdy byla ve velkých ekonomických problémech.

Potvrdil to Michal Bíman, předseda představenstva společnosti Thun 1794. „Řekl bych, že jsme nyní v období rozumné stabilizace. Ještě není vyhráno, ale daří se získávat zakázky, i když poptávka po porcelánovém zboží ještě není taková,“ uvedl Bíman.

Firma v současnosti zaměstnává přibližně 680 zaměstnanců. „Zatím je tento počet optimální a v nejbližším období další pracovníky přijímat nebudeme,“ sdělil předseda představenstva firmy Thun 1794.

Nejtěžším úkolem nyní je, aby se vrátila zpět důvěra dodavatelů i dalších lidí. „Je to každodenní boj. Dodavatelé však vidí zodpovědný přístup a vzájemná důvěra se postupně zvyšuje. Za to jsme velmi rádi,“ potvrdil Michal Bíman.

Pro firmu zůstává stále nejdůležitější export. „Vyvážíme hlavně do zemí bývalého Sovětského svazu. Vše je tam ovšem závislé na kurzu dolaru. Rozhodně se však nevzdáváme, i když se aktuálně bojíme například zdražování energií,“ řekl předseda Bíman.

Situaci v porcelánce sleduje i starosta Nové Role Václav Heřman. „Situace mě skutečně zajímá. Jsem velmi rád, že se podařilo opět nastartovat výrobu a lidé tam mohou pracovat a mají příjmy. I nám tím ubylo hodně starostí a ubylo výrazně i dlužníků,“ shrnul aktuální situaci novorolský starosta.