Německá firma Behr zde zahájí v roce 2013 výrobu komponentů pro automobilový průmysl, konkrétně klimatizací a vzduchových filtrů. Zpočátku zaměstná okolo 150 lidí, do roku 2018 by chtěla nabídnout až 1 800 pracovních míst.

Jedná se o historicky třetí závod společnosti Behr na území České republiky. Zájem bude mít firma především o technicky kvalifikované zaměstnance.

„Naší prioritou je zajišťování nových pracovních míst v Karlovarském kraji. Vedení kraje může pomoci k výstavbě nových středních škol technického směru, ale nejsme schopni dělat věci za podnikatele, zaměstnavatele nebo majitele pozemku, kterými jsou například obce. Tady se jasně ukázalo, že Ostrov byl připraven, přispěl k tomu i fakt, že se dokončuje R6, tedy z Ostrova bude přímé spojení do Chebu a do Německa. Navíc jsme před časem ve městě otevřeli nově zbudované Centrum technického vzdělávání,“ uvedl hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný (ČSSD).

Podle starosty Ostrova Pavla Čekana vzniknou výrobní prostory na rozloze 20 tisíc metrů čtverečních. „Společnost hodlá stavět v Ostrově na dvě etapy, první z nich by mohla být hotova do konce letošního roku. Společně s ní by měla své výrobní haly v průmyslové zóně mít i firma Mahle, která se specializuje na výrobu vzduchových filtrů. Současně počítáme se vznikem pracovních příležitostí pro návazné služby,“ vysvětlil starosta.

Město Ostrov se snažilo co nejrychleji vyřešit požadavky firmy na větší prostor v průmyslové zóně.

„Stávajících 10 hektarů bylo málo, proto by mělo dojít ke změně územního plánu, s Pozemkovým fondem ČR byla dohodnuta výměna pozemků,“ dodal místostarosta Ostrova Milan Matějka.

Řešit se bude také problém s výkonným přívodem elektrického proudu.

Karlovarský kraj zmapoval všechny oblasti, které by v budoucnu mohly být obsazeny investory. „Byl jsem se podívat v Nové Roli, kde má porcelánka Thun k dispozici připravený pozemek včetně sítí. Další jsou u Sokolova, v Královském Poříčí nebo Svatavě. Také plánuji jednání s CzechInvestem o iniciativě vedoucí k využití našich průmyslových zón,“ konstatoval hejtman.

Společnost Behr patří k vedoucím firmám ve svém segmentu na globálním automobilovém trhu. Specializuje se na výrobu klimatizačních systémů a chladicích systémů motorů osobních a užitkových vozidel. Zaměstnává 16 500 lidí napříč kontinenty.