Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sektorová dohoda by mohla být pro keramiky živou vodou

Karlovarský kraj – Hejtman Karlovarského kraje podepsal sektorovou dohodu pro obor keramika.

28.3.2012
SDÍLEJ:

Hejtman Josef Novotný a krajský radní Vratislav Emler při podpisu sektorové dohody.Foto: Deník/Zdeněk Hnízdil

Úzká spolupráce odborných škol se zaměstnavateli a zvýšení prestiže keramického průmyslu. To je smysl sektorové dohody, jejímž prostřednictvím se zaměstnavatelé rozhodli řešit nedostatek kvalifikovaných pracovníků na trhu práce právě v oblasti keramiky. Dohodu připravila Sektorová rada pro sklo, keramiku a zpracování minerálů. 

V Karlovarském kraji se dohoda týká Střední průmyslové školy keramické a sklářské v Karlových Varech, která například jako jediná v republice nabízí obor „Technologie silikátů“. „Školu samotnou i toto tradiční odvětví průmyslu v našem kraji budeme podporovat i nadále. Stát by měl ale vytvořit lepší legislativní podmínky k tomu, aby zaměstnavatelé mohli vstupovat do vzdělávacího procesu a měli možnost definovat své požadavky, podle nichž by se například změnily osnovy. Zaměstnavatelé musí mít legislativní oporu pro to, aby si mohli žáky vytipovat, spolupracovat s nimi i s rodiči a připravovat si je podle svých potřeb,“ uvedl hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný (ČSSD) během slavnostního podpisu sektorové dohody.

„Je to jedna z prvních uzavřených sektorových dohod, k podpisu jsou připraveny další. Historicky poprvé se podařilo zangažovat firmy, školy a státní správu. Půjde o otevřené dohody, vstupovat do nich mohou další zaměstnavatelé,“ vysvětlil generální ředitel Svazu průmyslu a dopravy ČR Zdeněk Liška.

Dohoda by mohla přivést nové žáky i do Střední průmyslové školy keramické a sklářské v Karlových Varech. Na této škole je výuka keramických oborů zajišťována nepřetržitě 140 let. „Na naší škole mohou žáci studovat dva obory – výtvarné zpracování keramiky a porcelánu a technologie silikátů, který se v republice jinde nevyučuje. V posledních třech letech se ale pro nezájem uchazečů neotevřela ani jedna třída. Přitom podle analýzy trhu práce v rámci sektorové dohody by byla roční potřeba v naší zemi 112 absolventů,“ řekla ředitelka školy Markéta Šlechtová. „Z toho důvodu vítáme sektorovou dohodu. Naše škola momentálně spolupracuje se Sedleckým kaolinem, dlouhodobě pak s porcelánkami v Karlovarském kraji, ale i v Dubí, do všech těchto podniků se snažíme umístit naše učně. Bylo by přínosné, kdyby se zaměstnavatelé mohli podílet na revizi školních vzdělávacích programů,“ zdůraznila ředitelka Šlechtová.

Sektorovou dohodu podepsali hejtmani Karlovarského, Plzeňského a Jihočeského kraje, ředitelé zmíněných klíčových škol, dále pak zástupci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, Ministerstva průmyslu a obchodu, představitelé Ministerstva práce a sociálních věcí, Úřadu práce ČR, Národního ústavu pro vzdělávání, a zástupci Svazu průmyslu a dopravy ČR a Hospodářské komory ČR.
„Firmy se spojí se školou, aby jí mohly pomoci například s náborem nových žáků pomocí letáků nebo Dnů otevřených dveří. Počítá se i s tím, že by žáci školy mohli i získat stipendia,“ řekl jednatel LAUFEN CZ Miloslav Hambálek.

Autor: Jan Havelka

28.3.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Podvodník připravil stát na daních o jeden milion korun

Žáci první třídy Základní školy v Dalovicích s paní učitelkou Blankou Dietlovou.

Naši prvňáčci ze Základní školy v Dalovicích

Chcete být jedním z autorů? Stíny nad Krušnými horami budou mít své pokračování

Karlovarský kraj - Úspěšná kniha příběhů Stíny nad Krušnými horami bude mít i druhý díl.

Jazzfest uvede další koncert v Galerii umění Karlovy Vary

Karlovy Vary - Jazzfest 2017 je v plném proudu a jeho účastníci přivádějí své posluchače na ta nejkrásnější místa po celých Karlových Varech. Ani středeční koncert nebude výjimkou.

Futsal: Veteráni z Fut Fetu porazili mladíky karlovarské Slavie

Karlovarský kraj – Jako první na futsalové krajské scéně odstartoval během uplynulého týdne krajský přebor. Ten letos čítá sedm účastníků, kteří si to v jedenadvaceti kolech rozdají o vítěznou trofej.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení