Je třeba připočíst na vrub přípravy teplé vody 10 až 20 procent energetických nákladů staršího rodinného domu. Můžete si vybrat mezi třemi odlišnými variantami. Jedná se o princip průtokového ohřevu, zásobníky teplé vody nebo solární systémy. Každýmáněkolik výhod. Kdybyste se chtěli v první řadě zaměřit na nízké pořizovací a provozní náklady, rozhodli byste se pro průtokový ohřev vody.
Ten je zřejmý: jakmile uživatel otočí kdekoli v domě vodovodním kohoutkem, spustí řídicí jednotka hořák. Voda je pak vedena v tepelném výměníku nad plamenemhořáku, čímž se zahřeje a odtéká ke kohoutku. Průtokové ohřívače tedy vodu zahřívají teprve v okamžiku, kdy je opravdu zapotřebí. Díky tomuto principu jsou velmi úsporné v otázce spotřeby. Množství ohřáté vody je však u průtokových ohřívačů omezené. Vyšší komfort teplé vody nabízejí zásobníky teplé vody. Ve smaltované ocelové nádobě se udržuje zásoba vody na nastavené teplotě. Přímo ohřívané zásobníky mají svůj vlastní zdroj tepla ve formě plynového hořáku, který je pod zásobníkem.
Tyto spotřebiče pak dodávají teplou vodu přímo do kohoutků. Nepřímo ohřívané zásobníky jsou propojeny s kotlem. Tyto zásobníky nabízejí vysoký komfort a dostatečné množství teplé vody pro několik odběratelů. Další možností je sluneční energie. „Elektrárnou“ solárního zařízení jsou kolektory, ústřední tepelnou jednotku pak tvoří solární zásobník. Připojený kotel začne ohřívat teplou vodu teprve v okamžiku, kdy se sluneční energie nashromážděná v zásobníku vyčerpá. Solárním systémem s plochou kolektorů cca od 5 do 10 metrů čtverečních lze vybavit i rodinné domy a uživatelé tak ušetří v průměru za jeden rok až 60 procent nákladů na ohřev teplé vody.Vlétě je dokonce možné ohřívat vodu pouze s využitím slunce. Takto lze omezit spotřebu paliva ročně až od 15 do 35 procent.