Vtomto roce chce léčebna rozšířit svůj areál o další budovu i se sociálními lůžky. Celkem tak nabídne místo pro více než stovku klientů. Léčebnu vedou dcery zakladatelky Marie Scholzové – Magdaléna Scholzová a Sabina Hajná, spolumajiteli firmy jsou také další sourozenci, Adama Kateřina.
Jak se vám podařilo převzít roli vedení léčebny?
Na vedení zdravotnického zařízení jsme se připravovaly vzděláváním ještě dříve, než jsme s maminkou spolupracovaly. V managementu léčebny pracujeme více než čtyři roky. Po tu dobu jsme od maminky získávaly rady, jak vést toto zařízení.
Čím teď v léčebně žijete?
Chystáme se na akreditaci, po níž bychom získali certifikát od Spojené akreditační komise ČR. Certifikát je zárukou, že poskytujeme vysokou kvalitu péče a dbáme o bezpečí pacientů. Pokud před akreditační komisí uspějeme, budeme v republice první samostatnou léčebnou dlouhodobě nemocnýchscertifikátem.
Jak taková akreditace vypadá?
Ověřuje se na základě standardů a předpisů, které jsme si sami vytvořili. V souladu s nimi se musí ošetřující personál chovat a vystupovat vůči pacientům. Konzultanti, kteří sem chodí, nesledují jen dokumentyčinášpohlednakvalitupéče. Ptají se také pacientů a zaměstnanců.
Co například sledují?
Hledí na to, jak jsou dodržována práva pacientů, třeba právonasoukromí.Protounás pacient může kolem svého lůžka roztáhnout závěs. Novinkouje také koncept tzv. bazální stimulace pacientů, který bychom letos chtěli zavést. Jde o komunikaci s pacienty, kteří jsou často dementní a někdy agresivní. V tomto konceptu poznáváme, jak k nim přistupovat, včetně neverbální komunikace, napříkladiprostým pohlazením. Koncept bazální stimulace chceme zavést i v novém domově pro seniory, který otevřeme v polovině roku. Léčba i péče bude pro nepohyblivé a závažně nemocné klienty k dispozici čtyřiadvacethodindenně.
Obohacujete kvalitu péče i zkušenostmi z jiných podobných pracovišť?
Takové zkušenosti získáváme vzděláváním a také ze zahraničí. Zúčastňujeme se konferencíokvalitěpéčeasamyna nichvystupujeme. Magdaléna, byla dokonce na stáži managementu zdravotnických zařízení na Maltě v podobné léčebně, jakojetanaše.e v DolnímRychnově byl první nestátní léčebnou dlouhodobě nemocných na Sokolovsku.
Když byste porovnaly úroveň zdejší zdravotní péče o pacienty se západoevropským zahraničím, v čem spatřujete rozdíl?
Vzahraničí nás zaujal vlídný přístup personálukpacientům a také praktický zájem o pacienta. Na Maltě je velmi rozšířena tzv. komunitní péče. Spočívá v tom, že se o pacienty s chronickým onemocněním stará celý tým odborníků přímo v jejich domovech - zdravotní sestry, ergoterapeut, fyzioterapeut, psychiatrická sestra, pečovatelka a lékař. Takovému člověku se dostane komplexnípéče– tzn. lékařská, ošetřovatelská i sociální. Tímto systémem se na Maltě podařilo snížit náklady na zdravotní péči na akutních lůžkách v nemocnicích a také tlak na tato lůžka.
Jaký je váš personál?
Na péči o zaměstnance si zakládáme už od vzniku Domu ošetřovatelské péče. Vedla nás k tomu naše maminka. Snažíme se o jiný systém, než je klasická hierarchie na pracovištích. Zavedly jsme mezi zaměstnanci tzv. autonomní pracovní týmy, které si samy organizují a plánují a přebírají zodpovědnost za určité činnosti, předkládají návrhy, hlídají si náklady a podobně.
Týmová je i individuální péče o pacienta. V tzv. multidisciplinární péči se při pravidelných společných schůzkách mohou vyjádřit všichni, kdo o klienta pečují, tedy ošetřovatelé, zdravotní sestry, lékaři a také psycholožka. Pokud je řeč o zaměstnancích, podporujeme a samy zajišťujeme jejich celoživotní vzdělávání.Mámepro ně i program s názvem Péče o zaměstnance, v němž dbáme o jejich zdraví a také duševní hygienu. (aku)