To představuje podle Českého statistického úřadu nejvyšší nárůst průměrné hrubé měsíční mzdy, společně s Plzeňským krajem, ze všech regionů České republiky. Celostátní průměr tak region převyšuje o 1,5 procentního bodu.

Špatná zpráva je, že ani tento nárůst nestačil na to, aby se Karlovarský kraj odpoutal z posledního místa tabulky. V porovnání s výší průměrné hrubé měsíční mzdy v České republice, která byla v prvním pololetí letošního roku 28 623 korun, je průměrná mzda v našem kraji nižší o zhruba 4 000 korun a jde o dlouhodobě nejnižší mzdu mezi všemi kraji v České republice. Nejvyšší mzda zůstává tradičně v Praze, a to 36 645 korun, a tato průměrná mzda převyšuje i celorepublikovou hodnotu.

Mezi společnosti, které svým zaměstnancům platí za odvedenou práci nejvíce, patří tradičně například Sokolovská uhelná. Zaměstnancům Sokolovské uhelné se pro letošek meziročně zvýšily mzdy o 2,5 procenta. Což znamenalo, že si zaměstnanci polepšili v průměru o více než 800 korun. Průměrná mzda letos překročí 32 000 korun. Dalších 24 milionů pak firma vložila do sociálního fondu.

Zhruba o 15 procent vyšší oproti celokrajskému průměru jsou mzdy ve firmě Rotas strojírny v Rotavě na Sokolovsku. Průměrný plat tu činí 28 000 korun. Nové pracovní síly, zejména obráběče, svářeče nebo technology, se strojírenská společnost snaží lákat na moderní zázemí, ale i další bonusy. „Mezi ty patří například příspěvek na dopravu či věrnostní odměny,“ řekl majitel firmy Jiří Svůra.

Karlovarským minerálním vodám (KMV) v prvním pololetí roku vzrostl prodej meziročně o čtyři procenta a firma dosáhla celkového obratu 3,9 miliardy korun. To bylo meziročně o dvě procenta více. Dobré průběžné výsledky společnosti promítá KMV i do platů zaměstnanců v Česku. V prvních šesti měsících společnost zvýšila platy zaměstnancům hned dvakrát, a to v průměru o 7,6 procenta s tím, že u dělnických pozic se jednalo v průměru o 3 250 korun. „Je to odměna za vynikající práci a zároveň tak naplňujeme náš dlouhodobý cíl budovat kvalitní tým, udržet si dobré zaměstnance a moci získat na konkurenčním trhu práce vysoce kompetentní pracovníky. Například rychlostí navyšování mzdových prostředků u dělnických profesí o více než 15 procent se KMV staví významně nad úroveň trhu,“ konstatoval Alessandro Pasquale, generální ředitel KMV.

O více jak patnáct procent víc, než je průměr v Karlovarském kraji, berou také ve Slévárně Heunisch v Krásné na Chebsku. Průměrný plat zde činí 28 500 korun měsíčně. „Mzdové výdaje navyšujeme každoročně o přibližně tři procenta,“ řekl vedoucí personálního oddělení Petr Pokorný. Firma sice plošně platy nezvyšuje, ale soustavně posiluje motivační a stabilizační složky mezd. Přispívá svým zaměstnancům v červnu čtyřmi tisíci na dovolenou, v zimě pak na Vánoce.