„V Panattoni Parku Cheb vznikla hala na třídění a recyklaci konfekčních ramínek. Zatímco použitelná ramínka se přebalí a vrátí zpět do maloobchodní sítě, zbytek projde drtičkou a následnou recyklací,“ vysvětlil PR manažer průmyslového parku Karel Taschner.

Chebsko je podle jednatele firmy, která bude ramínka zpracovávat, jednou z nejatraktivnějších lokalit pro rozvoj moderního podnikání ve střední Evropě.

„Dokazuje to nejen zájem světových nájemců, ale také jejich zaměření na udržitelnou a šetrnou výrobu. Recyklace ramínek může někomu připadat jako maličkost, ale jen si uvědomte, kolik jich máme každý doma, natož kolik jich spotřebují velké řetězce,“ poznamenal Milan Kratina, CEO skupiny Accolade, která budovu vlastní.

Méně optimističtí už jsou ale lidé v regionu, kterým se průmyslová zóna obecně nelíbí. A myslí si, že podobných objektů je v lokalitě až moc.

„To je jedna hala za druhou a zemědělská půda tady za chvíli nebude žádná. Neustále někdo argumentuje tím, že na pozemcích, kde průmyslový park stojí, je neúrodná zemědělská půda. Já sám o tom pochybuji. Pěstovalo se tu desítky let skoro všechno a nikdo si na kvalitu půdy nestěžoval,“ sdělil Jiří Straka z Chebu. „Ano, na jedné straně získají lidé práci. Na té druhé v budoucnu nebudeme mít kam plodiny sázet,“ dodal.

Budova je navržena v souladu s nejpřísnějšími požadavky na udržitelný rozvoj na úroveň Excellent dle nejnovější certifikace BREEAM 2016 New Construction. Moderní halu financuje a chebský park vlastní Accolade.

„Jdeme s dobou, a proto chceme v nové hale otestovat procesy, které splňují parametry koncepce Průmysl 4.0. Automatizace a robotizace provozu nám pomůže významně zvýšit efektivitu třídění ramínek. Naším cílem je strojově vyhodnocovat, zda dané ramínko lze přímo vrátit do obchodu, či je nutné ho recyklovat,“ říká Bernd Gerrit Bode, jednatel TFS International.

„Jako český lídr v revitalizaci brownfieldů na průmyslové zóny se zaměřujeme mimo jiné na recyklaci stavebního odpadu při výstavbě. A nyní jsme postavili budovu, jejíž podstatou je přímo recyklace, tedy oběhové hospodářství v praxi, navíc v kombinaci s principy Průmyslu 4.0! Příchod další německé firmy do Chebu potvrzuje atraktivitu Karlovarského kraje. Souběžně jsme v druhé chebské zóně dokončili halu pro giganta německé e-commerce Real Digital,“ říká Pavel Sovička, generální ředitel Panattoni pro ČR a Slovensko.

Společnost TFS vznikla v dolnosaském Nordhornu v roce 1990 necelý měsíc po sjednocení Německa. V roce 1995 se stala rodinným podnikem, když většinu podílů převzali bratři Bernd Gerrit a Hermann Bodeovi. Díky jejich touze po ekologii a inovacích dosáhla jejich společnost celosvětového významu, protože položila základy systému vratných ramínek, jak ho dnes známe. Firma také jako jedna z mála boří stereotypní pohled na zaměstnance průmyslových parků, protože nadpoloviční většinu jejích zaměstnanců tvoří ženy.