Rokycany/ Kolem patnácti hrobů ročně vykope Milan Kučera z Rokycan. Bylo by jich určitě více, kdyby města a obce dodržovaly zákon platící od roku 2001. „Jako správci pohřebiště mají starostové určité povinnosti. V návalu jiné práce se je ale snaží obcházet,“ konstatoval muž, který s touto činností začal v bývalém podniku služeb.

Ve funkci řidiče pohřební služby měl kopání v náplni. Končil kvůli financím v roce 1995, ovšem s tím, že místa posledního odpočinku připravuje stále. „Vykopání hrobu trvá v průměru osm hodin. Před vlastním obřadem ale musím být na místě tak o tři hodiny dříve. To kvůli případným závalům půdy nebo spodní vodě,“ uvedl Kučera. Pohřbem pro něho povinnosti nekončí. Musí zaházet rakev a uvést prostor do původního stavu. Někdy po šesti týdnech, kdy sedne zem, dorovná desku.

Celkově to tedy obnáší patnáct až sedmnáct hodin práce, určené pro chlapy se silnou nervovou soustavou. „To víte, že se mnou některý obřad zamává. Zejména, když zemřou děti nebo mladí lidé,“ dodal hrobník. Letošní zima byla pro něho i kolegy přívětivá. Horší je to v mrazech, kdy musí na hrobě rozdělat oheň a případně tentoostup opakovat.