Stále klesající výkupní ceny mléka dohnaly včera zemědělce na několika místech České republiky k tomu, že tuto surovinu raději vylili do polí. Na kritickou situaci už před pár dny upozornil šéf statku Zeos Bor na Karlovarsku Vladimír Matějů. Ten prohlásil: „Současné výkupní ceny mléka jsou jedním z největších problémů, s nímž se nyní musíme potýkat.“

Kvůli tomuto stavu podle šéfa Agrární komory v Chebu Josefa Erharda hrozí, že zemědělci, kteří chovají dobytek na mléko, raději vybijí svá stáda. Důkazem toho je například farmář Jiří Kubernát z Děpoltovic. „Ještě před časem jsem měl asi osmdesát krav na mléko. V současné době jich mám šedesát. Stádo nechám dožít a nové jalovice už nenakupuji,“ vysvětlil zemědělec Kubernát.

Podle něho je chov mléčných plemen nyní hotovým finančním zoufalstvím. „Vždyť před dvěma lety se litr mléka vykupoval přibližně za deset korun, což bylo poměrně dobré. Dnes už výkupní cena klesla až na pět korun sedmdesát haléřů. Zemědělci, kteří produkují mléko ve větším, museli udělat zásadní investice, aby splnili náročné normy Evropské unie, a nyní musí úvěry splácet. Z čeho ale, když je výkupní cena tak nízká?“ upozornil farmář.

Jak dodal, není jediným zemědělcem, který nyní redukuje svá mléčná stáda. „Je to logické, když se farmářům investice nevracejí,“ doplnil.
Podle Erharda se do včerejší protestní akce s vyléváním mléka do polí z Karlovarského kraje nikdo nezapojil. „Výrobců mléka není totiž v našem regionu tolik. Každopádně s touto iniciativou ale sympatizujeme,“ uzavřel šéf komory s tím, že velké protesty farmářů se plánují v Praze na příští týden, a to kvůli škrtům vlády v rozpočtu.