„V Karlovarském kraji je normální, že žně začínají až o dva týdny později než ve zbytku republiky, nejsou zde pro pěstování zemědělských plodin tak dobré podmínky. Na konec tohoto týdne předpovědi konečně hlásí vyšší teploty a ustání dešťů, takže na Chebsku žně určitě začnou.

Sokolovsko není oseto téměř vůbec a i největší zemědělci na Karlovarsku též předpokládají, že vyjedou sekat," okomentoval situaci v kraji ředitel Erhard a dodal:

„První se sklízí ozimý ječmen a následuje řepka a ozimá pšenice. Všechny tyto plodiny jsou zde pěstované pouze pro krmné účely a v množství, které uspokojí požadavky trhu. Často slýchám, že je všude řepka, ale s pouhými 6000 hektary polí s řepkou v kraji toto rozhodně nejde tvrdit. Výnosy předpokládáme zhruba stejné jako loni, někde možná i lehce nadprůměrné, jelikož třeba Chebska se celorepublikové sucho nedotklo v takové míře jako ostatních regionů."

Jedním z největších zemědělských subjektů na Karlovarsku je Statek Bor, jehož jednatel Vladimír Matějů o započetí letošních žní řekl:

"Aktuálně děláme senáže, takže do konce týdne naše kombajny do polí rozhodně nevyjedou, ale o víkendu zkusíme posekat nějaké vzorky a pokud vyjde předpověď a nepřijdou bouřky nebo kroupy, začali bychom sekat.

Pole jsou ale nerovnoměrně zralá a i mezi jednotlivými osetými plochami jsou velké rozdíly, především díky různým podmínkám a kvalitě půdy. První půjdou na řadu ozimé obiloviny, ječmen a pšenice.

Celkem je to téměř 300 hektarů polí. Následovat bude řepka, kterou máme ve větší nadmořské výšce, a proto dozrává pomaleji. Řepky máme přibližně 150 hektarů," uvedl Matějů.

Zemědělské družstvo Novosedly, které hospodaří kolem Žlutic, též plánuje začátek žní na přelom tohoto a příštího týdne.

„Se začátkem víkendu zkusíme vzít vzorky ozimého ječmene, abychom zjistili jeho vlhkost a pokud budou parametry vyhovující, je otázkou pár dní, než se kombajny naplno rozjedou. Žně u nás pak určitě potrvají minimálně do poloviny srpna, celkem musíme sklidit přes 1200 hektarů polí," komentoval situaci na Žluticku předseda družstva Novosedly Vladimír Vrzáček.

„Většina námi pěstovaných obilovin má status jako krmná, pokud je nějaká partie ale abnormálně kvalitní a splní požadované parametry, lze ji prodat i ke spotřebě," doplnil Vrzáček.

„Loňský rok byl pro nás velmi úspěšný, jak na produkci, tak i výnosy z ní nás potěšily. Letos očekáváme, že bude výnos nepatrně nižší, ale žádný dramatický propad nehrozí, počasí i podmínky byly konstantní.

Ani řepka letos nevypadá špatně, na tu bídu s počasím, která byla. Je kvalitně ošetřená postřikem, takže očekáváme, že i zde to dopadne dobře," uzavřel předseda.