Řada podnikatelů z tachovského regionu si láme hlavu s tím, jak zabránit zlodějům, aby jim kradli zboží. Zoufalí jsou především provozovatelé prodejen s potravinami. Nenechavcům totiž přijde vhod i pečivo. Pobertové využívají situace, kdy je pečivo zaváženo do prodejen. To se děje časně ráno, kdy majitelé ještě nejsou přítomni. „Markantní to je hlavně v neděli.

To objednávám sladké pečivo. Závozce jej nechá stát za dveřmi,“ říká Jana Němcová z Přimdy. Koblihy se tak stávají snadnou kořistí. „Stalo se mi už několikrát, že jsem přišla a našla jen dodací list. Vzali si i přepravky,“ dodala Němcová. Uvažuje dokonce o tom, že sladké pochutiny přestane na víkend objednávat. Policisté radí, aby si prodejci pořídili uzamykatelné prostory, do kterých by dovozci pečivo ukládali. Ale ani klece, které mají zboží ochránit, nejsou pro zloděje vážnější překážkou. „Dráty vám rozstříhají za několik vteřin.

Nikdo jim v tom nezabrání. Kradou totiž v době, kdy na ulicích nikdo není,“ říká Antonie Merglová, která má s poberty také zkušenosti. „Pořídit si bezpečnostní kameru je nákladné, ale myslím, že se mi to vyplatí. I když mi někdo zboží ukradne, já ho musím dodavateli zaplatit,“ říká Jan Tříska, další z poškozených majitelů. Někteří lidé by krádeži zabránit nedokázali.

Dokonce ani nechtějí. „V takových případech jde přece o zdraví. Zloděj, který je přistižen při činu, se brání. A jak já bych jako slabá ženská dokázala metrákovému chlapíkovi jeho záměr překazit? Stačilo by, kdyby do mne vrazil,“ říká Stanislava Neckářová. Jiní si ale myslí, že by krádeži dokázali zabránit. „Já bych ztropila povyk. To by snad zloděje dokázalo odradit. Snad by utekl,“ podotkla Martina Stehlíková. „Přivolal bych policii. Ale nevím, jak ona by to řešila. Taková krádež mnohdy bývá jenom přestupkem,“ uvažuje Radek Zábranský. „Ale i to by pomohlo. Takový zloděj si je pak dobře vědom toho, že se o něm ví,“ dodal Tachovan.